Zbog ljetne vrućine i rekordnih oborina epidemija konjuktivitisa pohazala je dijelove Azije, ponajviše Vijetnam, Indiju i Pakistan. Zdravstveni dužnosnici bore se ovim visoko zaraznim patogenom i pokušavaju ga suzbiti.
Samo u indijskom Punjabu tijekom rujna zabilježeno je 86.000 slučajeva, a u Pakistanu je broj oboljelih dosegao gotovo 400.000 diljem zemlje.
Konjuktivitis mogu uzrokovati bakterije ili virusi, ali virusna verzija je posebno zarazna, a neki mogu živjeti na površinama 30 dana. Uz to, lako se širi trljanjem očiju kontaminiranom rukom, piše ScienceAlert.
“Mnoge različite vrste virusa mogu uzrokovati virusni konjunktivitis. Međutim, većina, do 75 posto, zaraznih konjunktivitisa uzrokovana je adenovirusom. Čini se da je epidemija u Pakistanu izazvana vrlo zaraznim oblikom virusa”, kazala je za Newsweek Isabelle Jalbert, optometristica i znanstvenica za vid na Sveučilištu New South Wales u Australiji.
Simptomi konjuktivitisa
Osobe koje se zaraze mogu imati samo jedno ili oba oka zahvaćena. Simptomi uključuju crvenilo, bol u oku, natečene kapke, zamagljen vid, osjetljivost na svjetlost i vodenasti iscjedak.
Osim redovitog pranja ruku i dezinfekcije površina, malo se što drugo može učiniti kako bi se spriječilo širenje virusa.
Ne postoji lijek za konjuktivitis to znači da pacijenti jednostavno moraju čekati dva tjedna ili više dok se njihov imunološki sustav ne izbori s virusom. U tom razdoblju je potrebno ostati kod kuće da bi se izbjeglo širenje u zajednici.
U najtežim slučajevima, rožnica oka može postati kronično upaljena, a to u konačnici može dovesti do dugoročnih problema s vidom.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!