Gljivice na noktima su neugodna i ne tako lijepa pojava koja je vrlo česta.
Štoviše, ovo je najčešća bolest nokta. Sve počinje kao mala smeđa ili crna pjega ispod nokta, a s vremenom može doći do promjene boje nokta.
Gljivice mogu biti na jednom noktu ili na više njih. U nekim slučajevima ih nije potrebno tretirati, dok će u nekima treba koristiti određene lijekove i masti.
Kako prepoznati gljivice na noktima?
Gljivice na noktima se mogu prepoznati po tankim noktima koji s vremenom gube svoju prirodnu, zdravu boju. Osim toga, mogu se pojaviti i:
– drugačiji oblik nokta
– neravan nokat
– odvojeni nokat od kože
– neugodan miris nokta
– bol u noktu i u području oko njega
Gljivice se mogu pojaviti na noktima na rukama, ali su češće na nožnim prstima. Važno je napomenuti kako su gljivice na noktima česte i kako se lako šire, ali i kako se mogu vratiti jednom nakon što su izliječene. Ipak, potrebno ih je tretirati na vrijeme kako se ne bi proširile i na područje oko nokta i izazvale nepotrebne komplikacije.
Zašto dolazi do gljivica na noktima?
Gljivice su vrsta infekcije koju uzrokuju dermatofiti, plijesni koje se nalazi na noktima ili u kosi, a zbog koje nastaje bolest dermatofitija. Gljivice na noktima se javljaju zbog vlažnih nogu ili ruku, zbog prethodne ozljede nokta, a do njih može doći i zbog nošenja tuđih tenisica, korištenja tuđih ručnika ili škarica za nokte koje nisu vaše. U većem riziku od dobivanja gljivica su osobe koje imaju dijabetes, psorijazu, oslabljeni imunološki sustav, lošu cirkulaciju, kao i oni koji puše.
Kako bi se spriječila njihova pojava potrebno je nositi prozračne tenisice koje su suhe, čiste i suhe čarape i u bazenu koristiti natikače ili japanke, a ne hodati bos.
Kako se tretiraju gljivice na noktima?
Nekada će u tretiraju pomoći i kućna medicina ili korištenje ulja čajevca pomiješanog s baznim uljem, kao i ulja origana, dok će u nekim slučajevima biti potreban posjet liječniku te mazanje nokti s određenom kremom ili masti. Najčešće se koristi kombinirano liječenje koje uključuje uklanjanje bolesnog dijela nokta kremom koja sadrži puno ureje, te nakon toga nanošenje lokalnog antimikotika. Ako se radi o težoj infekciji, samo tretiranje može trajati i do godinu dana.
Zaključak
Gljivice na noktima su vrlo česta pojava koja se liječi nekoliko mjeseci do godinu dana. Potrebno je reagirati odmah kod promjene boje ili oblika nokta te potražiti pomoć liječnika. Postoje razne kreme i masti koje se koriste u ovu svrhu, a nekada mogu pomoći i eterična ulja.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.