Gravesova bolest se naziva još i Basedowljeva bolest, a radi se o autoimunoj bolesti koja utječe na funkcioniranje štitnjače. Točnije, kod ove će bolesti biti povećana aktivnost štitnjače pa će doći i do pretjerane proizvodnje hormona štitnjače.
Može se prepoznati po nizu simptoma koji se mogu pojaviti i nakon nekoliko mjeseci od pojave same bolesti. Važno je na vrijeme shvatiti da nešto nije u redu, kako bi se i na vrijeme mogla tretirati i dovesti hormoni u normalu.
Što je Gravesova bolest?
Gravesova bolest je autoimuna bolest kod koje imunološki sustav napada zdrave stanice u štitnoj žlijezdi. Ovo je najčešći razlog pojave hipertireoze, odnosno stanja kada štitna žlijezda proizvodi previše hormona štitnjače.
Bolest je svoje ime dobila po irskom liječniku Robertu Gravesu koji je prvi opisao ovo stanje još davne 1800. godine.
Kako prepoznati Gravesovu bolest?
Gravesova bolest se može prepoznati po nekoliko simptoma, a najčešće napada razne organe u tijelu. Tako će se primijetiti promjene u otkucajima srca, ali i u izgledu kože. Najčešće će se simptomi primijetiti i osjetiti u više organa u tijelu, a razvijat će se postepeno. Zbog toga što dolazi do pretjerane proizvodnje hormona štitnjače, neki će se procesi u tijelu ubrzati.
Simptomi Gravesove bolesti tako uključuju:
– gubitak kilograma
– ubrzani rad srca i visoki krvni tlak
– nervoza
– tanka i vlažna koža
– pretjerano znojenje
– nesanica
– slabost u mišićima
– problemi s očima kao što su zamagljeni vid, dupla slika ili naticanje oko oka
– promjene u menstrualnom ciklusu
Uzrok Gravesove bolesti
Ne zna se točan razlog pojave ove, ali i bilo koje druge autoimune bolesti.
Ipak, na njezinu pojavu mogu utjecati pretjerani stres, infekcija ili postojanje neke druge autoimune bolesti kao što su lupus, celijakija ili pak reumatoidni artritis. Šanse za pojavu Gravesove bolesti se povećavaju kod osoba kojima netko u obitelji ima ili je imao bolesti štitnjače, a najčešće se javlja kod osoba od 30 do 50 godina starosti, pri čemu je češća kod žena.
Kako se dijagnosticira Gravesova bolest?
Kod pojave jednog ili više od navedenih simptoma treba posjetiti liječnika. Kako bi se postavila prava dijagnoza bit će potrebno napraviti nekoliko testova kao što su vađenje hormona štitnjače, utvrđivanje razina TSH-a, određivanje protutijela na TSH receptore, ultrazvuk štitnjače ili pregled nakupljanjem joda u štitnjači.
Kako se tretira Gravesova bolest?
Ovo je stanje koje traje cijeli život, a lijekovi se uzimaju kako bi razina hormona štitnjače bila pod kontrolom, ali i kako bi se ublažili simptomi bolesti. Ovi se lijekovi uzimaju najčešće cijeloga života, a osoba uz pomoć njih može normalno živjeti.
U nekim slučajevima bolest može biti u remisiji. Ipak, ako se ne tretira može dovesti do raznih problema opasnih po život.
Zaključak
Gravesova bolest je autoimuna bolest koja uzrokuje pretjerano lučenje hormona štitnjače. Ova bolest se razvija postepeno, češća je kod žena od 30 do 50 godina, a osoba koja je ima će morati cijeli život uzimati lijekove.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!