Ako već neko vrijeme osjetite bolove u jednoj strani prsa i leđa te vas boli ruka s iste strane, moguće je da ste se zarazili.
Herpes zoster je virusna infekcija koja zna biti vrlo neugodna s teškim simptomima, a uzrokuje ju varicella zoster virus (VZV), istim koji uzrokuje vodene kozice.
Obično se pojavljuje u osoba koje su preboljele vodene kozice. Kada ih osoba preboli, virus se pritaji u živčanom sustavu te se kasnije u životu može ponovo aktivirati.
Rizik od herpes zostera raste s dobi, a najčešće se javlja u osoba starijih od 50 godina, posebice u onih koji imaju oslabljen imunološki sustav zbog bolesti i raznih zdravstvenih stanja.
Ako osoba nije prethodno imala vodene kozice, a bila je u kontaktu s nekim tko je zaražen herpesom zosterom, može razviti vodene kozice. Sam herpes zoster nije zarazan.
Simptomi herpes zostera
Prvi simptomi ove bolesti najčešće su bol u jednoj strani prsa i leđa koja se može spustiti i u ruku s iste strane.
Bolovi mogu trajati danima, a kasnije se obično razvija crveni kožni osip na torzu, vratu ili licu, ali samo na jednoj strani tijela.
U obliku je mjehurića i najčešće je crven, no može biti i tamnoružičast, tamnosmeđ ili ljubičast, ovisno o tonu kože.
Još neki simptomi herpes zostera uključuju:
– svrbež
– osjećaj peckanja na zahvaćenom dijelu
– vrućicu
– zimicu
– umor
– slabost mišića
Rijetko može doći i do virusne upale mozga, a posebno je neugodno ako je zahvaćen jedan od živaca na površini glave.
Neke od komplikacija koje herpes zoster može uzrokovati su gubitak vida ako virus zahvati oko, oštećenje sluha ili intenzivnu bol u jednom uhu, vrtoglavicu ili gubitak okusa na jeziku, što mogu biti simptomi Ramsay Hunt sindroma i zahtijevaju hitno liječenje.
Okidači bolesti
Stručnjaci nisu još otkrili razlog zašto kod nekih ljudi dolazi do aktivacije herpes zoster, a kod drugih ne. Međutim, vjeruju da su neki od okidača stres, pad imuniteta ili neka trauma, bilo psihička ili fizička.
Bolest se razvija u tri faze.
Prva faza uključuje bol koja traje 48 sati, a nekada i do 10 dana. Bol se širi duž jednog živca i može oponašati srčane tegobe ili upalu slijepog crijeva. Najčešće dolazi do druge faze, a rijetko se bolest zadržava na početnoj.
U drugoj fazi pojavljuje se osip i tada se herpes zoster može bolje dijagnosticirati. Osip uključuje mjehuriće i crvenilo na zahvaćenom dijelu. Može biti prisutan na prednjem ili stražnjem dijelu tijela ili na oba. Osip se povlači nakon 10 do 15 dana i iza njega ne ostaju ožiljci.
Treća faza uključuje kroničnu, dugotrajnu bol u živcima mjesecima ili godinama nakon što osip nestane. Tada je riječ o postherpetičnoj neuralgiji, popraćenoj trncima i osjetljivošću kože.
Liječenje herpes zostera
Važno je posjetiti liječnika što je prije moguće ako sumnjate da imate herpes zoster, osobito ako ste osoba s povećanim rizikom od njegovog razvoja.
Herpes zoster obično nestane u roku od nekoliko tjedana i obično se ne ponavlja. Liječenje ove bolesti ovisi o tome koliko dugo herpes zoster osip traje.
Ako osip traje kraće od tri dana, liječnik će propisati antivirusne lijekove kako bi se smanjila upala i bol, a osip brže zacijelilo.
Antivirusni lijekovi također pomažu u oporavku od bolesti i smanjuju vjerojatnost komplikacija herpes zostera.
Ako osip traje više od tri dana, liječnik može prepisati paracetamol, lijekove protiv svrbeža, oralne ili lokalne antibiotike za ublažavanje svrbeža, boli i sprječavanje infekcije.
Ne preporučuje se korištenje biljnih pripravaka ili bilo kojih drugih lijekova koji se ne mogu nabaviti na liječnički recept jer to može dovesti do bakterijske infekcije koja pogoršava ili usporava zacjeljivanje rane, pa čak i ostavlja ožiljak.
Ako se simptomi ne smanje unutar 10 dana, obratite se liječniku radi kontrole i ponovne procjene.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!