Čak i najčešći suplementi, koje ljudi masovno uzimaju, mogu imati kontraindikacije s nekim lijekovima.
“Stvari koje su prirodne, nisu nužno sgurn”, kaže dr. David S. Seres. Objašnjava kako su neke tvari, kada se stave u oblik suplementa, puno koncentrirane nego u svom prirodnom obliku kada imaju dobro djelovanje na organizam.
U nastavku je nekoliko suplemenata koje ne biste trebali miješati s drugim suplementima ili lijekovima.
Riblje ulje
Interakcije s lijekovima: Uzimanje ribljeg ulja i lijekova za snižavanje tlaka može uzrokovati prenizak tlak. Također, treba biti oprezan kod uzimanja ribljeg ulja i lijekova koji mogu pojačati krvarenje poput aspirina ili ibuprofena.
Interakcije s drugim suplementima: Uzimanje ribljeg ulja s travama koje usporavaju zgrušavanje krvi može dovesti do krvarenja.
Kalcij
Interakcije s lijekovima: Kalcij može poremetiti djelovanje mnogih lijekova, uključujući i one propisane za osteoporozu, poznatije kao bifosfonati. Također, može utjecati na djelovanje lijekova za tlak, antibiotika iz obitelji tetraciklina i kinolona te levotiroksina, koji se koristi za liječenje hipotireoze.
Echinacea
Interakcija s lijekovima: Echinaceaina sposobnost za stimulaciju imunološkog sustava može poremetiti djelovanej lijekova koji oslabljuju imunološki sustav poput steroida.
Melatonin
Interakcije s lijekovima: S obzirom na to da vas melatonin može učiniti pospanima, uzimanje njega i sedativa poput benzodiazepina i nekih antidepresiva može uzrokovati previše pospanosti. Melatonin također može uzrokovati usporeno zgrušavanje pa uzimanje njega i antikoagulansa može uzrokovati pojavu modrica i krvarenja. Izbjegavajte uzimanje melatonina ako uzimate lijekove za tlak jer on može povisiti tlak.
Interakcije s drugim suplementima: To može imati sedativno djelovanje i može pogoršati nuspojave melatonina
Vitamin D
Interakcije s lijekovima: Vitamim D može smanjiti efektivnost lijekova atorvastatina za snižavanje kolesterola kao i s nekim lijekoviam za snižavanje ltaka. Također, uzimanje vitamina D s diureticima može rezultirati prevelikim količinama kalcija u tijelu što može uzrokovati probleme s bubrezima.
Cink
Interakcije s lijekovima: Ako uzimate antibiotike s kinilonom ili tetra ciklinom, cink može otežati tijelu da apsorbira te lijekove. Kako biste osigurali da se to ne dogodi, antibiotike popijte dva sata prije cinka. Isto je i s lijekovima s penicilaminom, koji se koriste za liječenje reumatoidnog artritisa. Uzmite cink dva sata prije ovih lijekova kako bi se spriječila loša apsorpcija panicilamina, piše Health.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!