Kolposkopija: Donosimo iskustvo pacijentice, pogledajte kako se točno provodi

Zdravlje 21. tra 202315:37 0 komentara
Pexels

Kolposkopija je jedinstveni ginekološki pregled nakon što su pokazalo da papa test pacijentice nije uredan, odnosno nakon što su uočene neke abnormalnosti u samom nalazu. Pregled tijekom kolposkopije izgleda kao dulji redovni ginekološki pregled uz pomoć posebnog mikroskopa - kolposkopa.

Pregled kolposkopom je medicinski postupak tijekom kojega se pod posebnim mikroskopom – kolposkopom, promatra vrat maternice, rodnica i stidnica. Ovaj pregled nije nimalo sličan kolonoskopiji s kojom se često zbog naziva pomiješa, a Monika iz Zagreba nam je iz prve ruke ispričala kako pregled izgleda te je li bolan.

Kada se radi kolposkopija?

Kada je papa test neuredan, odnosno ako se u nalazu uoče neke abnormalnosti, tada se pacijenticu šalje na kolposkopiju. Tim pregledom se kroz kolposkop promatra ima li nekih sumnjivih područja po pitanju abnormalnosti sluznice.

Ako ginekolog koji radi pregled posumnja da bi se moglo raditi o problematičnom tkivu, tada će se napraviti biopsija, odnosno uzet će se uzorak tog područja koje se onda šalje na analizu.

Kolposkopija se ne radi tijekom menstruacije, a poželjno je da se ne radi neposredno nakon završetka mjesečnice. Isto tako, preporučuje se da se spolni odnosi izbjegavaju dva do jednog dana prije samog pregleda.

“Postupak nije bolan, samo malo neugodan”

Kada je Monika na svom nalazu papa testa imala CIN I, oznaku koja upućuje na to da postoje naznake da je promjena stanica povezana s HPV-om, Monika je tada kod svoje ginekologinje napravila cervikalne briseve da se najprije utvrdi radi li se o HPV-u ili nekoj drugoj spolno prenosivoj bolesti koje mogu uzrokovati takve promjene na stanicama.

“Kada su brisevi došli negativni, što je pokazalo da nemam HPV ni druge spolne bolesti, tada me ginekologinja poslala na kolposkopiju. Taj pregled se može obaviti u bolnici ili kod privatnika, a izgleda kao malo dulji ginekološki pregled”, objašnjava Monika.

“Ležite na stolu kao kod regularnog pregleda i onda se posebnim instrumentom rastvori rodnica što u mojem slučaju uopće nije bilo bolno. Zatim se privuče taj mikroskop, odnosno kolposkop i izvana ginekolog gleda područja koja bi mogla biti zahvaćena nekim promjenama”, ispričala je Monika.

Tijekom kolposkopije može se uzeti biopsija tkiva

U Monikinom slučaju ginekolog je radio i biopsiju jednog dijela tkiva kako bi se sa što većom sigurnošću utvrdilo radi se li o ranom stadiju raka vrata maternice.

“Kako mi je rekao ginekolog, na površini rodnice i ostalih dijelova koji se gledaju tijekom kolposkopije nije primijetio neke nepravilnosti, ali za svaki slučaj uzeo je uzorak za biopsiju. Tijekom cijelog pregleda koji je trajao oko desetak minuta, biopsija je bila najneugodnija, ali ne i bolna. Zamislite kao da vas netko malo jače noktom pogrebe po koži”, izjavila je Monika.

“Ginekolog mi je nakon biopsije u rodnicu stavio gazu kako ne bi krvarila i ta gaza se mora izvaditi nakon dva sata. Ostat će komadić gaze vani, kao da imate tampon, a nakon što ju izvadite možete očekivati da će vam dan ili dva biti lagano krvarenje, ali to je sve normalno”, istaknula je Monika.

Testovi za vrijeme kolposkopije

Tijekom kolposkopije mogu se raditi tri različita testa: testiranje kemijskom otopinom octenom kiselinom, pomoću filtera u boji te već spomenuta biopsija. Nakon što je ginekolog obavio pregled kolposkopom vrat maternice može se premazati otopinom octene kiseline.

“Ginekolog mi je tijekom cijelog pregleda govorio što radi i što će sada raditi, tako da nije bilo nikakvog straha od zahvata. Jedino kada sam čula riječ ‘kiselina’, onda sam si pomislila da bi to moglo peći, ali nije. Osjetila sam samo blagu hladnoću”, rekla je Monika.

1. Testiranje octenom kiselinom

Testiranjem octenom kiselinom se može vidjeti izaziva li ta tekućina reakciju koja bi se pokazala određenim promjenama na samoj površini vrata maternice. Ako postoje abnormalna područja, to će se primjenom octene kiseline vidjeti kao bijela područja koja su reagirala u dodiru s tekućinom, tzv. acetobijeljenje.

Ako pobjeljenje određenog područja nakon primjene octene kiseline nije jasno definirano, tada se poseže za dodatnim ‘testom’ – nanošenjem Lugolove otopine. To je otopina joda u kalijevom jodatu i ako bijelo područje ‘ne prima jod’, onda se radi o jod-negativnoj promjeni i ukazuje na prisutnost abnormalnih stanica.

2. Testiranje filterima u boji

Ovim testiranjem ginekologu se omogućava pregled sitnih krvnih žilica i kada se poseže za tzv. filterima u boji, govorimo o proširenoj kolposkopiji. Tako plavi ili zeleni filtri znatno poboljšavaju pregled abnormalnih kapilara, posebice na acetobijelim područjima, a ginekolog će tim testom utvrditi postoje li kakve abnormalnosti kod kapilara.

3. Biopsija

Biopsijom se uzima dio tkiva za daljnju obradu.

Dijagnoza i liječenje nakon kolposkopije

Daljnja terapija nakon kolposkopije ovisi o nalazu biopsije, ako je pacijentica podvrgnuta tom testu. Ako je nalaz biopsije uredan, onda se biopsija ujedno smatra dijagnostičkom i terapijskom metodom.

Ako nalaz biopsije pokaže neke abnormalnosti, one mogu upućivati na prekancerozne lezije ili karcinom. Kategorije nalaza dijele se na tri razine – CIN I (blago), CIN II (umjereno) i CIN III (jako).

Ovisno o rezultatima nalaza biopsije, liječnik preporučuje liječenje, a postoje dvije temeljne terapijske metode: destrukcija abnormalnog područja ili odstranjenje abnormalnog tkiva. Obje metode su vrlo uspješne, odnosno liječe oko 90 posto pacijentica. Svakako se nakon kolposkopije rade redovite kontrole koje pacijentici prepiše ginekolog.

Zaključak

Kolposkopija je bezbolan pregled koji je ključan u prevenciji raka vrata maternice nakon što je pacijentici papa test pokazao određene abnormalnosti u stanicama. Iako mnoge žene osjećaju nelagodu i strah prije pregleda, posebice jer se često miješa s kolonoskopijom, važno je savjetovati se s ginekologom kako bi se uklonio nepotreban strah.

Tijekom kolposkopije može se napraviti biopsija koja je najneugodniji trenutak pregleda koji sveukupno traje između 10 do 20 minuta. Nakon pregleda, ako se utvrdi prisutnost abnormalnih stanica, uspješnost liječenja je oko 90 posto.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!