Najvažnije stvari o kojima treba razmišljati prije stupanja u spolne odnose trebale bi biti kontracepcija te razmišljanje o zdravstvenoj sigurnosti. Seksualni odnosi između različitih ili istih spolova mogu biti opasni ako se radi o osobi koja često mijenja partnere.
Tijekom spolnog odnosa je za zaštitu nužno koristiti pravilnu kontracepciju, a ponekad je potrebno koristiti čak i više različitih sredstava kontracepcije. Postoje vrste kontracepcije koje sa stopostotnom sigurnošću zaustavljaju neželjenu trudnoću, ali i one koje nemaju toliki stupanj uspješnosti.
U nastavku stoga donosimo vrste kontracepcije koje se najčešće koriste, kako ih koristiti te koliko su uspješne u sprječavanju trudnoće.
1. Prezervativi ili kondomi
Kondomi su kao sredstvo kontracepcije najviše korišteni. Lako su dostupni, sprječavaju brojne zarazne spolne bolesti te u većini slučajeva i trudnoću. Prezervativi se lako koriste i obično su prvo sredstvo kontracepcije s kojom se susreću spolno aktivne osobe.
Što su kondomi?
Riječ je o metodi kontracepcije od lateksa ili poliuretana koja se stavlja na muško spolovilo prije spolnog odnosa. Koristiti se mogu kod oralnog, vaginalnog ili analnog seksa jer na taj način sprječavaju prijenos spolno prenosivih bolesti.
Koliko štite kondomi?
Malo je poznato da kondomi nemaju stopostotnu razinu zaštite. Istraživanja su pokazala, a isto i piše na pakiranjima prezervativa, da je njihova zaštita samo 98%, a kod nekih brendova i manje. Ovo znači da će 2 od 100 osoba možebitno zatrudnjeti prilikom spolnog odnosa koristeći kondome.
Razlog tomu je što se ova vrsta kontracepcije može nepravilno namjestiti, ali se može i oštetiti tijekom korištenja. Postoji mogućnost da kondom pukne zbog smanjene lubrikacije. Također, uljni proizvodi poput lubrikanta, losiona i vazelina mogu oštetiti lateks stoga je bolje koristiti lubrikante na bazi vode.
Kako čuvati kondome?
Ova vrsta kontracepcije se prije korištenja treba čuvati na sobnoj temperaturi bez mogućnosti da se grebe ili na neki drugi način ošteti.
2. Dijafragma
Dijafragma je vrsta kontracepcije koju koriste žene, a riječ je o fleksibilnoj silikonskoj čašici koja se unosi u vaginu. Prilikom seksa prekriva grlić maternice i na taj način radi na sprječavanju trudnoće jer zaustavlja spermije da dođu do maternice. Najbolje djeluje u kombinaciji sa spermicidima.
Kako se stavlja dijafragma?
Kada se dijafragma unese, zadržavaju je mišići zdjelice te najčešće nije potrebna stručna pomoć da bi se ista unijela. Da bi imala utjecaj na sprječavanje neželjene trudnoće, treba biti na poziciji barem šest sati nakon spolnog odnosa. Nakon toga se treba izvaditi i očistiti. Ova kontracepcija se može koristiti iznova i to u trajanju od oko dvije godine ako se o njoj dobro brinete.
Koliko dijafragma štiti od trudnoće?
Postoji nekoliko vrsti dijafragme, no obično se radi o kontracepciji jedne veličine. Efektivna je, no ne kao i kontracepcijske pilule jer se može nepravilno unijeti, odnosno, namjestiti. Ako se za vrijeme spolnog odnosa pomakne ili se krivo namjesti, ona neće štiti od trudnoće. Ona se također može oštetiti ili puknuti za vrijeme odnosa. Ženama koje je nisu nikada koristile preporučuje se savjetovanje s liječnikom prije unošenja.
Prednosti dijafragme kao kontracepcije
Prednost je što ne sadrži nikakve hormone te se može koristiti i za vrijeme dojenja. Nije potrebno koristiti je prije ili nakon već samo za vrijeme spolnog odnosa te se može iskoristiti više puta. Ova vrsta kontracepcije ne štiti od spolno prenosivih bolesti.
3. Spermicidi
Osim uobičajenih prezervativa, kao kontracepcija se mogu koristiti i kondomi te dijafragma sa spermicidima. Spermicidi su vrsta kemijske kontracepcije koja se kod nas rijetko primjenjuju te su obično u kombinaciji s prezervativima ili dijafragmom. Spermicidi imaju malu učinkovitost, a cilj im je onesposobljavanje spermija u njihovoj ulozi.
Spermicidi kao kontracepcija mogu biti u obliku krema, gelova, tableta i pjena. Korištenje je obično jednostavno uz pomoć aplikatora te se unose u rodnicu neposredno prije odnosa. Prednost im je što mogu pojačati vlažnost rodnice i tako poboljšati spolni odnos. Ova vrsta kontracepcije nema veliku učinkovitost po pitanju trudnoće te ne štiti od spolnih bolesti.
4. Kontracepcijske pilule
Najveći dio žena se okreće kontracepcijskim pilulama kao sredstvu zaštite prilikom spolnog odnosa. Kontracepcijske pilule, važno je napomenuti, neće štititi od spolno prenosivih bolesti, no uspješne su kod sprječavanja trudnoće. Ova metoda obično se opisuje kao najjednostavnija te se smatra vrlo uspješnom. Međutim, zbog toga što se radi o hormonalnoj kontracepciji, ima i svoje nedostatke.
Kako djeluju kontracepcijske pilule?
Kontracepcijske pilule su hormonska terapija koja, osim što sprječava trudnoću, pomaže i kod liječenja nekih medicinskih stanja. Sadrži različite koncentracije estrogena i/ili progesterona koji inače u ženskom organizmu imaju važne uloge, posebice kod reproduktivnog sistema. Djeluju tako da sprječavaju ovulaciju ili oslobađanje zrele jajne stanice. Tako sprječavaju oplodnju. Uz to povećavaju i gustoću cervikalne sluzi što onemogućava ili otežava prolazak spermija te stanjuju sluznicu maternice što otežava implementaciju eventualno oplođene jajne stanice.
Ova kontracepcija se može uzimati od prvih spolnih odnosa sve do menopauze, a neke je žene koriste i kada nemaju spolne odnose kako bi se liječile.
Rizici i nedostaci hormonalne terapije
Nedostaci kontracepcijskih pilula također leže u tome što se radi o hormonalnoj terapiji. Ova kontracepcija nikako se ne preporučuje ženama koje imaju povećan rizik od nastanka raka dojke te onima koje imaju povećan rizik od tromboembolijskih poremećaja. Koristiti ih
ne smiju niti žene koje imaju karcinom, bolesti jetre, koje puše i koje imaju poteškoće s bolestima krvnih žila i srca. Kontracepcijske pilule stvaraju povećan rizik od nastanka krvnih ugrušaka koji mogu dovesti do tromboze, srčanog i moždanog udara.
Prije uzimanja obavezno se savjetujte s liječnikom te odradite sve potrebne pretrage.
5. Prirodne metode kontracepcija
Osim mehaničkih metoda kontracepcije postoji i prirodna kontracepcija koja se ne preporučuje bez korištenja mehaničkih metoda. Te metode mogu imati velik postotak uspješnosti, ali ne štite od spolnih bolesti. Cilj je upoznavanje vlastitog menstrualnog ciklusa te postupanje na temelju promjena u tijelu. Ove metode su uspješne jedino ako se prakticiraju pravilno.
Među prirodnom kontracepcijom su kalendarska metoda, promatranje cervikalne sluzi, mjerenje bazalne temperature te prekidanje snošaja.
Kalendarska metoda se prvenstveno odnosi na provjeravanje menstrualnog ciklusa te izbjegavanje spolnih odnosa za vrijeme ovulacije, a prakticiranje istih u danima kada oplodnja nije moguća.
Promatranje cervikalne sluzi i mjerenje bazalne temperature se obično koriste kod žena koje žele zatrudnjeti. Ta dva uvjeta s povećanom sigurnošću pokazuju je li ciklus u periodu ovulacije.
Prekinuti snošaj kao sredstvo kontracepcije se ne preporučuje. Ako ga odlučite koristiti, pripazite na period menstrualnog ciklusa i prakticirajte je kada nije nastupila ovulacija. Ova metoda kontracepcije može biti neuspješna jer se i u predejakulatu mogu nalaziti spermiji koji mogu oploditi jajnu stanicu. Osim toga, nakon ejakuliranja, u uretri muškarca može ostati sperme te, ako dođe do ponovno odnosa uz prekinuti snošaj, spermiji mogu dospjeti do maternice.
Prirodne metode kontracepcije ne sprječavaju spolno prenosive bolesti.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!