Spolni hormoni: Što su točno i kakve poremećaje mogu uzrokovati kod muškaraca?

Zdravlje 21. svi 202115:42 0 komentara
Ava Sol/ Unsplash

Spolni hormoni kod žena i muškaraca zaduženi su za razvoj reproduktivnog sustava kod oba spola.

Najvažniji ženski spolni hormoni su estrogen i progesteron, a kod muškaraca testosteron. Među hormonima koji se analiziraju kod provjeravanja vrijednosti su i estradiol, folikulostimulirajući hormon, luteinizirajući hormon te prolaktin.

Analizom spolnih organa se mogu utvrditi razlozi otežanog postizanja trudnoće te razlozi za hormonalne promjene. Spolne hormone kod žena stvaraju jajnici ili spolne žlijezde te tako sudjeluju u regulaciji menstrualnog ciklusa.

Ženski spolni hormoni

U ženskom sistemu su jajnici ti koji proizvode estrogen i progesteron koji su ključni za razvoj i funkcioniranje reproduktivnog sustava. Ovo uključuje proces od formiranja ploda tijekom trudnoće, stvaranja spolnih karakteristika u pubertetu te imaju ulogu u seksualnoj želji i osjećaju zadovoljstva. Spolni hormoni utječu i na začeće, trudnoću i dojenje te svih promjena u organizmu vezane uz menopauzu.

Kod žena su za sve to zaslužni estrogen i progesteron. Estrogen je zaslužan za razvoj spolnih karakteristika te masnih naslaga u kojima se oni i pohranjuju. Ženski spolni hormon progesteron je zaslužan za normalni tijek trudnoće i razvoj fetusa.

Osim u jajnicima, hormoni se izlučuju iz hipofize. Tako prolaktin izlučuje hipofiza, a on je nužan nakon trudnoće za dojenje jer je zaslužan za početak i održavanje laktacije. Iako je hormon testosteron izraženiji i važniji muški spolni hormon, on se proizvodi i kod žena te kod njih ima utjecaj na održavanje libida.

Poremećaji spolnih hormona

Ako dođe do poremećaja u proizvodnji ili izlučivanju spolnih hormona, može doći do određenih poteškoća u sistemima vezanima uz hormone. Hormonalna neravnoteža može nastati zbog nekoliko različitih uzroka poput:

  • pretjerana konzumacija kofeina
  • konzumiranje alkohola
  • šećerna bolest
  • poremećaji rada štitnjače
  • loš san
  • manjak sna
  • nezdrave životne i prehrambene navike
  • izgladnjivanje i poremećaji prehrane
  • oralna hormonalna kontracepcija
  • pesticidi i otrovi

Osim hormonalne kontracepcije, velik utjecaj na poremećaj spolnih hormona u organizmu ima prehrana te svakodnevne navike. Iako se simptomi te reakcija na stvaranje i izlučivanje hormona možda neće pokazati odmah, moguće su dugotrajne posljedice pretjeranog izgladnjivanja ili korištenja nekih dijeta. Reakciju mogu stvoriti pretilost te pretjerano vježbanje i izmaranje organizma. Posebno velik utjecaj na poremećaj spolnih hormona ima stres, posebice kod prolaktina kojeg izlučuje hipofiza.

Simptomi hormonalne neravnoteže vrlo su jasni i vidljivi u organizmu, posebice kod žena. Tako kod žena pretjerano lučenje estrogena može dovesti do abnormalnih krvarenja, neredovite menstruacije, amenoreju ili izostanak krvarenja, smanjivanje seksualnog poriva, česte promjene raspoloženja, ranije ulaženje u menopauzu te neplodnost.

Simptomi pretjeranog lučenja progesterona su slični kao i kod estrogena, no više su vezani uz zdravlje i održavanje ploda u vrijeme trudnoće. Ovdje se također radi o mogućnosti neplodnosti, neredovitih menstruacija, spontanog pobačaja, prijevremenog poroda te općenito poteškoća s održavanjem trudnoće. Uz to simptomi mogu biti smanjen libido te suhoća kose, kože i noktiju.

Na začeće velik utjecaj ima lučenje spolnog hormona prolaktina koji može uzrokovati poteškoće sa začećem i dojenjem. Ukoliko dođe do poremećaja u lučenju testosterona može doći do sindroma policističnih jajnika, pojačanog znojenja, stvaranja akni te pretjerane dlakavosti.

Poremećaji spolnih hormona kod muškaraca

Do poremećaja spolnih hormona, točnije testosterona, može doći i kod muškaraca. Stvaranje i lučenje testosterona kod muškaraca je uvjetovano aktivnošću luteinizirajućeg hormona, a koji se stvara u prednjem režnju hipofize.

Kod muškaraca je moguća pojava smanjenog lučenja testosterona zbog kojeg može doći do hipogonadizma koji je povezan i s drugim patološkim stanjima. Simptomi hipogonadizma se nalaze u smetnjama u muškom reproduktivnom sistemu pa tako uključuju sniženo stvaranje spermija, abnormalnosti muškog reproduktivnog sistema, smanjenu plodnost i seksualnu disfunkciju.

Osim što smanjeno lučenje testosterona ima utjecaj na reproduktivni sistem, to može utjecati i na druge organe te su mogući simptomi smanjenje mišićne mase, mineralizacija kostiju, poremećaji metabolizma i kognitivna disfunkcija.

Iako je češći kod muškaraca zbog toga što je testosteron primarno muški hormon, hipogonadizam je moguć i kod žena. Hipogonadizam kod žena može uzrokovati nepravilnosti u menstrualnom ciklusu, izostanak menstruacije te atrofiju dojki i maternice. S ovim poremećajem povezane su i druge bolesti poput ateroskleroze, osteoporoze te kožni problemi.

Poremećaj proizvodnje i lučenja estrogena kod muškaraca može izazvati smanjeni libido, manjak seksualne želje, ginekomastiju, povisivanje kolesterola, umor mišića. Pojavljuje se u slučaju tumora testisa i nadbubrežne žlijezde, ciroze jetre i alkoholizma.

Analiza spolnih hormona

Da bi osoba otkrila jesu li simptomi u organizmu posljedica poremećaja spolnih hormona potrebno je napraviti analizu spolnih hormona. Kod žena se analiza hormona radi iz krvi od drugog do petog dana menstrualnog ciklusa za folikulostimulirajući i luteinizirajući hormon, te kroz cijeli ciklus za testosteron i prolaktin.

Ako se radi o vađenju krvi za analizu prolaktina, ona se treba davati ujutro, dva do tri sata nakon buđenja, a prije vađenja je potrebno mirovati 30 minuta.

Analiza razine testosterona služi za procjenu plodnosti kod muškarca, a kod žena za obradu neplodnosti i kod sindroma policističkih jajnika.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!