Ako se u jetri nakupi previše masnoće, to može dovesti do upale i posljedično komplikacija.
Jetra su naš generalni filter – ovaj organ čisti krv od toksina, stvara žuč, ima važnu ulogu u liječenju infekcija te razgrađuje masnoće. No, neuredan život koji podrazumijeva lošu prehranu prepunu nezdravih masnoća, manjak kretanja, prekomjerno konzumiranje alkohola i ostale štetne navike preopterećuju jetru te mogu izazvati ozbiljne bolesti.
Neke od najčešćih su ciroza jetre te masna jetra koja se dijeli na dva osnovna tipa – alkoholnu ili nealkoholnu masnu bolest jetre.
Nealkoholna masna bolest jetre (NAFLD)
Kao što joj samo ime govori, ova bolest pogađa ljude koji piju malo ili nimalo alkohola, a javlja se zbog pohranjivanja viška masti u jetrenim stanicama. Ako nema upale ili drugih komplikacija, stanje je poznato kao jednostavna NAFLD.
Podvrsta ove bolesti je nealkoholni steatohepatitis (NASH). Njega karakteriziraju promjene na jetri koje odgovaraju alkoholnoj bolesti jetre, ali se pojavljuje u osoba koje ne konzumiraju alkohol. Uz višak masti u jetri, NASH je popraćen i upalom jetre. Ako se ne liječi, NASH može uzrokovati fibrozu jetre, a potencijalno i cirozu.
Neki stručnjaci pretpostavljaju da je upravo NASH uzrok nejasnih ciroza jetre.
Alkoholna masna bolest jetre (AFLD)
Ovo je najraniji stadij bolesti jetre povezane s pretjeranom konzumacijom alkohola. Alkoholni steatohepatitis (ASH) je vrsta AFLD-a kod kojeg nakupljanje viška masnoće u jetri prati upala. Također je poznata kao alkoholni hepatitis. Kako i kod NAFLD-a, neliječena alkoholna bolest jetre može dovesti do fibroze i naposljetku ciroze.
Akutna masna jetra u trudnoći (AFLP)
Višak masnoće u jetri može se pojaviti i u trudnoći. Ovo stanje je prilično rijetko, ali može izazvati brojne komplikacije. AFLP se najčešće pojavljuje u trećem tromjesečju i ako se ne liječi, predstavlja ozbiljne zdravstvene rizike za majku i bebu.
Uzroci masne jetre
Prekomjerni unos kalorija i masne hrane, zajedno s nedostatkom tjelesne aktivnosti, može rezultirati povećanim nakupljanjem masnih stanica u jetri. Kod ljudi koji ne piju puno alkohola, uzrok bolesti masne jetre je manje jasan. Moguće je da njihovo tijelo proizvodi previše masnoće ili je ne metabolizira dovoljno učinkovito.
Međutim, do ovog stanja mogu dovesti i sljedeći poremećaji:
– pretilost
– dijabetes tipa 2
– visoke razine masti u krvi, osobito triglicerida
– metabolični sindrom
– nuspojave nekih vrsta lijekova
– neke vrste infekcija poput hepatitisa C
Masna jetra – simptomi
U većini slučajeva, masna jetra može biti asimptomatska i otkriva se slučajno tijekom rutinskog pregleda krvi ili ultrazvuka trbuha. Masna jetra obično napreduje kroz četiri faze, a to su:
– jednostavna masna jetra – u njoj se nakuplja višak masnoće, uglavnom je bezopasna ako ne napreduje
– steatohepatitis – osim viška masnoće, postoji i upala u jetri
– fibroza – stalna upala u jetri uzrokovala je ožiljke, ali ona mogu funkcionirati normalno
– ciroza – ožiljci na jetri se šire na cijeli organ te smanjuju njezino funkcioniranje; ovo je najteža faza i nepovratna je
Iako kod svih stanja osim ciroze obično nema simptoma, može se javiti pojačan umor, nelagoda ili bol u gornjem desnom dijelu trbuha.
Kod ciroze jetre simptomi su brojni te uključuju:
– gubitak težine
– mučninu
– žutu kožu i oči
– lako stvaranje modrica ili krvarenje
– nakupljanje tekućine u abdomenu
– blijedu stolicu
– mrežaste nakupine krvnih žila ispod kože
– povećanje grudi kod muškaraca
Kako liječiti masnu jetru?
Za liječenje masne jetre nažalost ne postoje ciljani lijekovi, već je najuspješnija prevencija kroz promjene svakodnevnih navika.
Prva i najvažnija promjena je prestanak konzumacije alkohola te hvatanje u koštac s viškom kilograma. Raznovrsna prehrana bogata nezasićenim mastima, mikronutrijentima i proteinima sigurno će pridonijeti zdravlju vaše jetre.
Međutim, ožiljci uzrokovani cirozom ne mogu se izliječiti te povećavaju rizik od nastanka raka jetre.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!