Znanstvenici su primijetili alarmantni trend kod stvaranja određenih navika, od kojih su se neke počele češće primjenjivati i prije pandemije, a o njima biste trebali razmisliti. Ove zdrave navike su posebno opasne i povezuju se s kroničnim i ozbiljnih bolesti vas mogu ozbiljno ugroziti.
Evo o čemu se radi.
Pijete previše
Konzumacija alkohola uvelike je porasla od početka pandemije i sad je dobro vrijeme da razmislite o tome što činite organizmu. Koliko je alkohola previše? Prema riječima stručnjaka, više od dva alkoholna pića u danu kod žena je previše. Pretjerana je konzumacija alkohola povezana s razvojem 8 vrsta raka, može povisiti i razinu triglicerida i krvnog tlaka, a to su dva velika rizična faktora za razvoj bolesti srca.
Preskačete sistematske preglede
Puno je onih koji su za vrijeme pandemije preskakali odlazak liječniku, što će sigurno uzrokovati brojne probleme u budućnosti. Sistematske preglede ne biste trebali preskakati, a oni su namijenjeni ljudima bez zdravstvenih tegoba koji se osjećaju zdravo, ali upravo kroz takve preglede mogu se uočiti i otkriti počeci bolesti ili otkriti čimbenici rizika nekih bolesti. Preporuka je da se sistematski pregledi rade jednom godišnje. Prijelomna dob za sistematske preglede ne postoji, pregledima podliježu razne dobne skupine i ovisno o tome se planira opseg pretraga.
“Današnji ubrzan način života, stres, neadekvatna i neredovita prehrana, nedovoljna tjelesna aktivnost, pušenje – čimbenici su za pojavu kroničnih bolesti koje su u stalnom porastu, a to su: povišen krvni tlak, šećerna bolest, povišene masnoće, prekomjerna tjelesna težina, što sve dovodi do oštećenja krvnih žila, češće pojave cerebrovaskularnih inzulta, infarkta miokarda, te oštećenja srca, stoga se na sistematskim pregledima posebna pažnja posvećuje bolestima srca i krvnih žila, metaboličkim bolestima i malignim bolestima”, pojasnila je dr. med. Vlasta Miholić-Marić, spec. interne medicine, gastroenterologinja.
Jedete previše crvenog mesa
Studija objavljena u magazinu BMJ otkrila je da je pretjerana konzumacija ovog mesa povezana s rizikom od smrti od 8 bolesti, a tu su uključene bolesti srca, dijabetes i rak. Prema prikupljenim podacima, 573 000 odraslih osoba koje su konzumirale puno crvenog mesa imaju čak 26 posto više šanse da će umrijeti od nekih od navedenih bolesti za razliku od osoba koje ga ne jedu.
Ne spavate dovoljno
Loša kvaliteta sna ne predstavlja samo rizik za raspoloženje idućeg dana, kronična je nesanica povezana s cijelim spektrom raznih bolesti kao što su rak, bolesti srca, dijabetes i demencija. Ako ne spavate barem 7 do 9 sati u noći, razgovarajte s liječnikom.
Ne vježbate dovoljno
Ako preskačete tjelovježbu morate znati da je u pitanju velika prijetnja za zdravlje, a ako u danu vježbate samo 30 minuta, možete spriječiti preranu smrt za čak 70 posto.
Redovite tjelovježba je usko povezana s kardiovaskularnim zdravljem, rezultira snižavanjem krvnog tlaka, održavanjem zdravih razina kolesterola i boljom regulacijom šećera u krvi. Znanstvenici koji proučavaju zdravlje tjelovježbu su opisali kao apsolutno osiguranje za kratkoročnu i dugoročnu protekciju srca, piše Ordinacija.
Znanstvenici na sveučilištu Johns Hopkins ističu da je tjelovježba najbolji način za kvalitetan san. Djelovanje aerobnog treninga dokazano je vrlo slično onome lijekova za spavanje. Promatranjem ispitanika koji su 24 tjedna umjereno vježbali (aerobne vježbe) primijetilo se da su se poboljšale njihove kognitivne sposobnosti, a i koncentracija kod starijih osoba.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!