Parafimoza kod muškaraca i dječaka karakterizira stanje u kojem se prepucij ne može vratiti preko glansa penisa. Ovo stanje može se dogoditi kod muškaraca i dječaka koji nisu obrezani, a rijetko se pojavljuje kod djece.
Parafimoza obično nastaje nakon masturbacije ili spolnih odnosa, a ako se ne reagira na vrijeme može izazvati trajne neželjene posljedice.
Kako nastaje parafimoza?
Pojava parafimoze je češća kod odraslih nego kod djece. Događa se kada je kožica penisa ili prepucij dugo bio navučen ispod glansa ili glavića penisa. On se tada steže poput čvrstog prstena što može poremetiti vensku cirkulaciju. Zbog oticanja tkivo postaje rahlo i ono se više ne može vratiti preko glavića.
Uzrok parafimoze je držanje kožice penisa duže vrijeme ispod glave penisa. Ovo se može događati uslijed masturbacije, seksualnog odnosa te dužih liječničkih pregleda i medicinskih zahvata. Drugi uzroci su infekcije penisa, tvrđa kožica, naglo povlačenje te fizičke poteškoće u genitalnom području.
Parafimoza kod djece je moguća no događa se vrlo rijetko. U tom slučaju je obično riječ o situacijama koje nastaju zbog održavanja higijene ili nasilnog povlačenja kožice. Roditeljima se preporučuje informiranje djeteta o pravilnoj higijeni i rukovanju sa spolnim udom prije nego se dogodi parafimoza. Također, potrebno je ne natezati kožicu kada se pere te koristiti samo toplu vodu pri pranju.
Parafimoza kao opasno stanje
Stezanje prepucija ispod glave penisa uzrokuje zaustavljanje cirkulacije, a to stvara oticanje popraćeno velikom boli. U početku parafimoze dolazi do zaustavljanja venske cirkulacije, a nakon toga do blokade arterijske cirkulacije što može dovesti do gangrene glavića penisa.
Zbog oticanja može doći do djelomične opstrukcije mokraćne cijevi i zbog toga smetnje mokrenja. Iz tog razloga je parafimoza hitno stanje jer zbog oticanja i manjka cirkulacije vrlo brzo može doći do ishemije ili smanjenog dotoka krvi i odumiranja tkiva.
Ovo akutno stanje je hitno, ali ne preporučuje se da osoba sama pokuša riješiti stanje već da se hitno obratiti u liječničku ambulantu jer je nerijetko za rješavanje potrebna operacija.
Liječenje parafimoze
Pri pojavi simptoma parafimoze i nemogućnosti vraćanja kožice u prvotni položaj odmah je nužno obratiti se liječniku. Liječnik će obaviti fizikalni pregled i ustanoviti proces daljnjeg liječenja.
Brza reakcija je nužna kako bi se spriječila dugotrajna posljedica te gangrena. Ako je kožica bila povučena duže vrijeme liječenje će biti nešto duže jer bi mogla biti potrebna operacija. Osim stavljanja leda, zamatanja zavoja i odstranjivanja gnoja ako je došlo do njegovog stvaranja, liječnik može fizikalno pomoći u nekim situacijama.
Ukoliko će to biti moguće, liječnik će čvrstim, kružnim pritiskom na glavić penisa pokušati smanjiti oticanje. Nakon toga će slijediti daljnji koraci ovisno o ishodu konzervativnog postupka pritiskanja.
Liječenje parafimoze operacijom je potrebno kako bi se vratila funkcionalnost uda. Kod ozbiljnijih slučajeva se može zarezati kožica što oslobađa napetosti te provesti druge procedure vraćanja kožice na mjesto. Ovo je vrlo bolno za pacijente.
Nakon povlačenja edema se pristupa cirkumciziji ili obrezivanju koje slijedi nakon navlačenja prepucija preko glansa. Ovaj dio procedure može biti jako bolan za pacijenta, no može se i odviti uz lokalnu anesteziju i lijekove protiv bolova.
Obrezivanje uslijed parafimoze stvara trajno stanje nakon kojeg se parafimoza više ne može ponoviti.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!