Prirodni lijek za konjunktivitis: Pomozite si preparatima koje imate kod kuće

Zdravlje 07. srp 202311:41 0 komentara
Pexels/Ilustracija

Konjunktivitis je upala konjunktive, tankog i prozirnog tkiva koje linija unutarnju površinu kapaka i prekriva bijeli dio očne jabučice.

Ovo nije rijetka upala već je riječ o vrlo uobičajenoj infekciji oka koja može biti izazvana virusima, bakterijama ili alergijama.

Riječ je o vrlo zaraznoj bolesti, posebice ako se radi o virusnom konjunktivitisu. Iako se često pojavljuje kod djece u vrtićima, školama i drugim odgojno-obrazovnim institucijama, može se pojaviti kod osoba svih generacija.

Liječenje konjunktivitisa ovisi o uzroku, a postoje i različiti prirodni lijekovi za konjunktivitis koji se u narodu koriste već dug niz godina. Iskustva s liječenjem konjunktivitisa kod kuće pokazuju kako neki narodni lijekovi mogu ublažiti infekciju i ubrzati oporavak.

Kako se prenosi konjunktivitis?

Ova zarazna bolest oka obično ima vrlo jasne simptome koji se pojavljuju unutar jednog dana od zaraze. Konjunktivitis je česta infekcija koja može zahvatiti sve dobne skupine, uključujući i djecu.

U dječjoj populaciji, konjunktivitis može biti češći nego kod odraslih zbog sljedećih razloga:

– dijete često ima bliski kontakt s drugom djecom u vrtiću, školi ili igraonicama, gdje se zarazne bolesti lako šire

– djeca često zaboravljaju ili zanemaruju pravilno pranja ruku, što povećava rizik od zaraze

– djeca su sklonija trljanju očiju, što može omogućiti prijenos bakterija ili virusa s ruku na oči

– imunološki sustav djece je slabiji što ih čini osjetljivijima na infekcije

Konjunktivitis se obično pojavljuje iznenada i brzo se širi u dječjoj populaciji, posebno u slučajevima virusnog ili bakterijskog konjunktivitisa. Ova zarazna bolest je jedan od razloga zašto je važno pridržavati se higijenskih mjera kako bi se smanjio rizik od širenja infekcije.

Kod virusnog konjunktivitisa je najveća mogućnost zaraze. Virus se širi lako i to kontaktom s očima, suzama, slinom, objektima ili rukama koje su bile u kontaktu s inficiranim očima. Osobe s virusnim konjunktivitisom trebaju izbjegavati bliski kontakt s drugim ljudima, dijeljenje ručnika, naočala i kozmetike kako bi se spriječilo širenje infekcije.

Bakterijski konjunktivitis je obično manje zarazan od virusnog konjunktivitisa. Infekcija se može prenijeti putem kontakta s iscjetkom iz očiju inficirane osobe. Alergijski konjunktivitis najčešće pogađa osobe s alergijama, poput alergija na peludi, prašinu, dlake kućnih ljubimaca ili određene kemikalije. Također se može pojaviti u bilo kojoj dobi.

Simptomi konjunktivitisa

Svaka osoba može imati različite simptome i reakcije na konjunktivitis. Nakon zaraze se simptomi obično počinju pojavljivati unutar jednog do tri dana. Vrijeme inkubacije može varirati ovisno o uzročniku konjunktivitisa.

Tada se počnu pojavljivati simptomi koji su obično vrlo očigledni. Ovo su najčešći simptomi konjunktivitisa:

– crvenilo i upala očiju – pojačano kod bakterijske zaraze

svrbež očiju i osjećaj iritacije u oku – izraženije kod virusnog konjunktivitisa

– pojačano suzenje

– osjećaj kao da je strano tijelo u oku, trepavica ili pijesak

– pojava iscjetka iz oka koji može biti vodenast, žućkast ili zelenkast

– kod bakterijskog je iscjedak obično gnojan, žućkast, a kod virusnog je češće vodenast ili bistar

– oticanje kapaka

– pojava osjetljivosti na svjetlo

– magljenje vida

Razlika između bakterijskog i virusnog konjunktivitisa je i u tome što bakterijski obično traje duže od virusnog. Osim toga, ova vrsta ne nestaje sama od sebe već su za liječenje potrebni antibiotici i prirodni lijekovi za konjunktivitis. Virusni se povlači u roku dva tjedna.

Prirodni lijek za konjunktivitis

Liječenje konjunktivitisa ovisi o uzroku infekcije i ozbiljnosti simptoma. Pri pojavi prvih simptoma biste se trebali obratiti liječniku kako biste što prije krenuli s terapijom. U slučaju bakterijskog konjunktivitisa će vam biti potrebni antibiotici. Ako pacijent dobije antibiotike potrebno je strogo se držati terapije te mast ili lijekove iskoristiti do kraja kako bi se u potpunosti suzbile loše bakterije.

Ako želite smanjiti i ublažiti simptome, postoje neki prirodni lijekovi za konjunktivitis. Najčešće se savjetuje i od liječnika, korištenje hladnih ili mlakih obloga na očima te korištenje kapi i umjetnih suza za ublažavanje nelagode i suhoće. Za vrijeme zaraze je vrlo važno izbjegavati dodirivanje očiju rukama kako bi se spriječilo širenje infekcije. Kod smanjenja alergijskog konjunktivitisa mogu pomoći antihistaminici u obliku kapi za oči ili oralno.

Prije korištenja prirodnih lijekova za konjunktivitis ili vlastite terapije, preporučujemo da se konzultirate s liječnikom ili oftalmologom za točnu dijagnozu i preporučeni tretman. Oni će procijeniti vrstu konjunktivitisa i odabrati najprikladniji pristup liječenju temeljen na individualnim potrebama pacijenta.

Djeluju li prirodni lijekovi za konjunktivitis?

Istraživanja o prirodnim lijekovima za konjunktivitis su ograničena, a većina znanstvenih studija usredotočena je na tradicionalne metode liječenja poput antibiotika ili antialergijskih lijekova. Ono što se pokazalo jest da prirodni lijekovi mogu pružiti simptomatsko olakšanje i pomoći u ublažavanju nelagode, ali nije dokazano da mogu izliječiti konjunktivitis sami po sebi.

Ovo su neki od narodnih načina i prirodnih lijekova za konjunktivitis koje možete isprobati:

– topli ili hladni oblozi koji mogu pružiti privremeno olakšanje simptoma i smanjiti crvenilo ili oticanje, mogu biti umočeni u vodu ili biljne pripravke ili čajeve

– biljni pripravci: neke biljke, poput kamilice ili nevena, mogu se koristiti za ispiranje očiju ili pripremu obloga koje imaju umirujuće djelovanje. Međutim, nedostaju pouzdani znanstveni dokazi o njihovoj učinkovitosti u liječenju konjunktivitisa.

– higijena očiju: redovito pranje očiju mlakom čistom vodom može pomoći u uklanjanju iscjedaka i iritanata koji mogu pogoršavati simptome

prehrambene promjene i dodaci prehrani: neke studije sugeriraju da prehrana bogata antioksidansima može pomoći u jačanju imunološkog sustava i smanjenju upale u tijelu, ali ne postoje specifične prehrambene preporuke za liječenje konjunktivitisa.

Prirodni lijekovi za konjunktivitis nisu, niti bi trebali biti zamjena za konvencionalne medicinske tretmane. Međutim, poznato je kako neki čajevi imaju svojstva koja mogu pružiti privremeno olakšanje simptoma.

Ovo su neki od prirodnih čajeva za konjunktivitis.

1. Čaj od kamilice

Kamilica se često koristi zbog svojih protuupalnih svojstava. Možete napraviti čaj od kamilice i koristiti ga za ispiranje očiju ili napraviti hladne obloge s vrećicama kamilice koje su prethodno uronjene u toplu vodu, a zatim ohlađene. Ovi oblozi mogu pružiti privremeno olakšanje iritacije oka.

Neka istraživanja su pokazala da kapi za oči s ekstraktom kamilice ili nevena mogu pružiti olakšanje od simptoma konjunktivitisa. Međutim, potrebna su daljnja istraživanja kako bi se potvrdila njihova učinkovitost i sigurnost.

2. Cvijet nevena

Neven (Calendula officinalis) ima protuupalna i antibakterijska svojstva. Može se koristiti kao biljni pripravak za ispiranje očiju ili za pripremu obloga.

Studija objavljena 2018. godine u časopisu Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine ispitivala je učinkovitost kapi za oči s ekstraktom cvijeta nevena kod pacijenata s alergijskim konjunktivitisom. U istraživanju je sudjelovalo 72 pacijenta s umjerenim do teškim simptomima alergijskog konjunktivitisa.

Istraživači su zaključili da su kapi za oči s ekstraktom nevena pokazale statistički značajno poboljšanje u simptomima alergijskog konjunktivitisa u usporedbi s placebom (lažnim kapima). Sudionici koji su koristili kapi s ekstraktom nevena prijavili su smanjenje svrbeža, crvenila i suzenja očiju.

3. Zeleni čaj

Zeleni čaj kao prirodni lijek za konjunktivitis sadrži antioksidanse i protuupalne spojeve koji mogu pomoći u ublažavanju simptoma konjunktivitisa. Ohladite vrećice zelenog čaja u hladnjaku, a zatim ih stavite na zatvorene oči kako biste smanjili crvenilo i otekline.

Istraživanje iz 2014. godine u časopisu Journal of Alternative and Complementary Medicine istraživala je učinkovitost kapi s ekstraktom zelenog čaja kod pacijenata s virusnim konjunktivitisom. U istraživanju je sudjelovalo 45 pacijenata s virusnim konjunktivitisom, koji su podijeljeni u dvije skupine – jedna skupina je primila očne kapi s ekstraktom zelenog čaja, a druga skupina placebo kapi.

Nakon sedam dana primjene kapi, istraživači su zabilježili da su pacijenti koji su koristili kapi s ekstraktom zelenog čaja imali značajno brže zacjeljivanje očnih simptoma u usporedbi s placebom. Također je zabilježeno smanjenje upale i svrbeža kod pacijenata koji su koristili kapi s ekstraktom zelenog čaja.

4. Aloe vera

Gel aloe vere ima umirujuće svojstvo i može pomoći u ublažavanju iritacije oka. Koristite prirodni gel aloe vere i nanesite ga pažljivo na zahvaćeno područje oko oka.

Važno je izbjegavati unošenje gela direktno u oko. Istraživanje iz 2011. godine iz časopisa Cornea na 60 ispitanika s bakterijskim konjunktivitisom je pokazalo da su pacijenti koji su koristili kapi za oči s ekstraktom aloe vere imali slično poboljšanje simptoma konjunktivitisa kao i pacijenti koji su primili antibiotike. Također je zabilježeno da su kapi s ekstraktom aloe vere imale antiupalno djelovanje te da su pomogle u smanjenju crvenila i oticanja očiju.

Ako se odlučite na liječenje konjunktivitisa čajevima, možete to učiniti na nekoliko načina. Svakako se savjetuje da koristite domaće organske čajeve bez dodanih šećera ili aroma kako biste izbjegli dodatne iritacije.

Čaj za konjunktivitis možete koristiti tako da ulijete vruću vodu preko vrećica čaja i ostavite ih da se natapaju nekoliko minuta. Zatim ih uklonite iz vode i stavite u hladnjak da se ohlade. Izvadite ohlađene vrećice čaja iz hladnjaka i nježno ih položite na zatvorene oči. Držite ih na očima 10-15 minuta. Možete ponoviti ovaj postupak nekoliko puta dnevno kako biste dobili privremeno olakšanje od simptoma konjunktivitisa.

Iskustva prirodnog liječenja konjunktivitisa

S obzirom na to da ne postoje znanstvene studije koje bi dokazale da prirodni lijekovi za konjunktivitis zaista djeluju, donosimo nekoliko iskustava čitatelja koji su ih sami iskušali.

“Radim u vrtiću kao odgajateljica i stalno dobivam razne dječje bolesti pa tako i konjunktivitis. Osim što mi pomaže da nosim sunčane naočale i stavljam obloge kroz cijeli dan, pomoć mi pružaju i kapi s aloe verom. Ohlade oko, smanje crvenilo barem na kratko i kao da olakšaju natezanje i bol”, ispričala je Nataša (36).

“Samo sam par puta u životu imala konjunktivitis i svaki put sam stavljala obloge od kamilice. Ohladila bi čaj i stavila gazu da se dobro natopi, a onda držala na očima barem 10 minuta. Ponavljala sam sve dok voda nije postala mlaka”, smatra Marica (58).

“Moj ‘go-to’ prirodni lijek za konjunktivitis su hladni oblozi od čaja od kamilice i domaća mast od nevena. Otac doma sam izrađuje mast od nevena koja mi pomaže u smanjenju upale i smanjuje oticanje kapaka. Morate samo paziti da mast ne uđe u oko”, zaključio je Dalibor (56).

U korijenu zaustavite pojavu konjunktivitisa

Da biste smanjili rizik od konjunktivitisa, možete poduzeti nekoliko mjera opreza. Prve mjere svakako uključuju higijenu ruku i lica te ne dodirivanje lica rukama ako nisu čiste. Redovito pranje ruku sapunom i toplom vodom može spriječiti širenje zaraze. Uvijek operite ruke prije dodirivanja očiju ili primjene kapi za oči.

Općenito izbjegavajte dodirivanje očiju prljavim rukama kako biste spriječili unos mikroorganizama. Ako ste skloni dobivanju konjunktivitisa, izbjegavajte dijeljenje osobnih predmeta. Nemojte dijeliti ručnike, šminku, naočale ili kontaktne leće s drugim osobama jer to može povećati rizik od širenja infekcije.

Međutim, da biste zaustavili razvoj bilo kakve upale u korijenu, važno je da živite zdravo i radite na jačanju imuniteta. To uključuje zdravu prehranu koja može pomoći u jačanju imunološkog sustava i održavanju zdravih očiju. Hrana bogata antioksidansima poput voća, povrća, oraha i ribe bogate omega-3 masnim kiselinama može imati pozitivan učinak na zdravlje očiju.

Osim toga, pokušajte raditi na tome da smanjite stres i tako ojačate imunitet, kao i da se pridržavate potrebne tjedne rekreacije. Pravilna prehrana i općenito zdrav način života mogu pružiti podršku zdravom imunološkom sustavu i općem zdravlju očiju, što može smanjiti rizik od infekcija uključujući konjunktivitis.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!