Radiografija se, u medicini, koristi za prikaz unutarnjih struktura tijela i otkrivanje prijeloma, anomalija i bolesti. Još se naziva i rendgen, odnosno RTG. Koristi se za dijagnosticiranje raznih stanja, prijeloma ili bolesti.
Radiografija je tehnika snimanja pomoću elektromagnetskog zračenja malih valnih duljina (gama zračenje ili rendgensko zračenje) koja se obavlja u radiološkom uređaju.
U medicini se koristi za prikaz unutarnjih struktura tijela, a još se naziva i rendgenski pregled, odnosno RTG. Ionizirajuće zračenje koje se koristi tijekom radiografije, prolazi kroz tijelo te, na digitalnom ekranu ili posebnom filmu, stvara kontrastnu sliku koja se naziva radiogram.
Ovaj kontrast nastaje zato što različita tkiva različito apsorbiraju rendgensko zračenje pa tako kosti, tumori i slično koji su gušće strukture, na slici izgledaju svjetlije, a organi koji su meko tkivo te zrak u plućima, izgledaju tamnije.
Za što se koristi radiografija?
Radiografija se koristi u brojnim granama medicine kao što su:
– ortopedija: za dijagnosticiranje prijeloma, iščašenja, promjena na kralježnici i bolesti kostiju poput osteoporoze
– stomatologija: dijagnosticiranje problema s korijenom zuba, karijesa, strukture čeljusti i slično
– pulmologija: za otkrivanje bolesti pluća kao što su rak pluća, tuberkuloza, upala pluća
Osim u ovim granama medicine, radiografija se koristi i tijekom mamografije, pregleda dojki kojemu je glavni cilj, na vrijeme, otkriti abnormalnosti poput tumora i mikrokalcifikacija što može biti uzrok pojave raka dojke.
Radiografija i radiologija – razlika
Iako su radiografija i radiologija imenom slične i imaju poveznice jedna s drugom, zapravo se bitno razlikuju.
Naime, radiologija je grana medicine u koju su uključene razne metode snimanja unutarnjeg tkiva poput ultrazvuka, CT-a, MRI-a i slično.
Radiografija je pak specifična metoda, odnosno samo jedna od tehnika unutar radiologije. Kao što je već navedeno, ona koristi samo rendgenske zrake.
S obzirom na to da je radiografija jedna od metoda unutar radiologije, njene rezultate, odnosno slike, interpretiraju stručnjaci koji se nazivaju radiolozi.
Je li radiografija opasna?
S obzirom na to da se, za provođenje radiografije, koristi rendgensko zračenje, rizik od ugrožavanja zdravlja uvijek postoji.
No, doze radijacije, koje ovise o razlogu snimanja, su prilično male i, ako im niste često izloženi, neće imati prevelikog utjecaja na zdravlje.
Najveći rizici povezani s radiografijom, odnosno rendgenskim snimanjem, ako je osoba pretjerano izložena elektromagnetskom zračenju su pojava raka ili oštećenje očiju kasnije u životu, ali to se događa u rijetkim slučajevima.
Ipak, radiografska snimanja se ne preporučuju trudnicama zbog anomalije tijekom razvoja ploda kod trudnica.
Zaključak
Radiografija je tehnika snimanja pomoću elektromagnetskog zračenja malih valnih duljina koja se u medicini koristi za otkrivanje prijeloma, iščašenja, tumora i raznih bolesti.
Grane medicine u kojima se najviše koristi su ortopedija, pulmologija i stomatologija.
Doze elektromagnetskog zračenja koje pacijent zaprimi tijekom snimanja su minimalne, ali u malim slučajevima ipak postoji rizik od pojave raka kasnije u životu.
Također, trudnicama se ne preporučuju nikakva radiografska snimanja zbog rizika od oštećenja ploda.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!