Postoje brojne vrste saprofitnih bakterija u ljudskom organizmu, a ima ih na koži, vaginalnoj flori, gastrointestinalnom traktu, a mogu se pojaviti i u urinu.
Promjene u izgledu mokraće veliki su pokazatelj stanja organizma, a urinarne infekcije jedne su od najčešćih bakterijskih infekcija u tijelu. One predstavljanju koloniziranje urinarnog sustava – mokraćne cijevi, mjehura i bubrega – raznim bakterijama od kojih je česta saprofitna bakterija Staphylococcus saprophyticus.
Ako ste radili urinokulturu i primijetili ste prisutnost ove bakterije u urinu, sigurno vas zanima što ova napast radi u vašem organizmu. Naime, saprofitne bakterije su bakterije koje se ne razvijaju u živom organizmu i hrane se otpadnim materijama koje se stvaraju u njima. Prirodno ih možemo pronaći kao dio normalne bakterijske flore genitalnog sustava i područja međice te je većina njih bezopasna za ljude.
Međutim, kada se prekomjerno razmnožavaju, jedan su od najčešćih uzroka infekcije mokraćnog sustava kod žena zbog kraće mokraćne cijevi nego kod muškaraca.
Značenje saprofita u urinu
Ako mikrobiološka analiza pokazuje prisutnost saprofita u urinu, to ne mora odmah biti znak za paniku. Obično je riječ o posve normalnom nalazu – 10^3 (10 na 3) cfu/mL, što predstavlja uobičajenu količinu saprofita u urinu. Drugim riječima, saprofitna flora sadrži sve ‘domaće’ bakterije, odnosno one saprofitne bakterije u urinu koje se tu prirodno nalaze.
Saprofitne bakterije su zapravo korisne jer sredinu u kojoj se nalaze održavaju optimalno te je štite od infekcija patogenim bakterijama ili gljivicama. No, prekomjerno razmnožavanje može dovesti do cistitisa, najčešće bakterijske infekcije mokraćnog mjehura. Počinje naglo, a simptomi su:
– učestalo i bolno mokrenje
– pečenje i osjećaj pritiska pri mokrenju
– krv u mokraći
– promjena boje mokraće
– zamućena mokraća
– neodgodiva potreba za mokrenjem
– neugodan ili jak miris mokraće
– pritisak u zdjelici i bol nisko u leđima
– bolovi kod spolnog odnosa
– napuhnutost u području trbuha
Infekcije urinarnog trakta liječe se antibioticima, kao i nekim prirodnim čajevima poput čaja od brusnice. Seksualna aktivnost povećava rizik za infekciju saprofitnim bakterijama bakterije šire s vaginalne flore u uretru. Kod muškaraca su ove infekcije rjeđe, a ako su prisutne, najčešće su povezane s uvećanom prostatom.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!