Sinkopa: Uzrok, simptomi i što možete učiniti da ju spriječite?

Zdravlje 06. tra 202115:34 0 komentara
Pexels / Ilustracija

Sinkopa u medicinskom rječniku predstavlja iznenadni i kratkotrajni gubitak svijesti nakon kojeg slijedi spontani oporavak. U trenutku kada nastane sinkopa osoba je nepomična, opuštena, slabog pulsa i vrlo plitkog disanja. Ovo stanje sinkope traje manje od 20 sekundi, a karakteristično je i da vrlo brzo nastaje i počinje.

Osim sinkope, može se pojaviti i prijeteća sinkopa ili presinkopa koju karakterizira skora nesvijest, ali ne i gubitak svijesti. Slično tome su konvulzije koje su zapravo iznenadni gubitci svijesti, no ne smatraju se sinkopom.

Postoje različite vrste sinkopa koje se razlikuju po uzroku – vazovagalna sinkopa, mikcijska sinkopa te kardiogena sinkopa.

Uzrok sinkope ili gubitka svijesti

Kod većine slučajeva sinkopa nastaje zbog nedovoljne količine krvi u mogu ili nedovoljne krvne opskrbe mozga. Neki uzroci mogu biti teške bolesti zbog čega je važno reagirati na pojavu kratkotrajnog gubitka svijesti.

Kod nekih slučajeva uzrok sinkope može biti nedovoljna opskrba, ali i da nešto u krvi nedostaje poput kisika ili glukoze. Uzrok nedovoljne opskrbe mozga krvlju može nastati uslijed smanjenog srčanog minutnog volumena koji može biti uzrokovan srčanim poremećajima ili aritmijama.

Uzrok sinkope tako može kretati iz otežanog rada srca ili srčanog poremećaja te cerebrovaskularnih poremećaja poput moždanog udara što je rjeđi slučaj. Na nastanak sinkope mogu utjecati i trudnoća, anemija, hiperventilacija te hipoglikemija.

Vazovagalna sinkopa

Vazovagalna sinkopa ili neurokadriogen je najčešća i bezazlena. Događa se u trenucima stresa te u velikom broju slučajeva ima nešto što ju je pokrenulo poput stresne situacije, jake boli, straha, treninga ili pojačane tjelesne aktivnosti, pretjerano izlaganje hladnoći ili toplini te korištenje alkohola ili drugih opojnih sredstava.
Kod ove sinkope se pojavljuju simptomi mučnine, slabosti i blijedila nakon kojih slijedi kratkotrajan gubitak svijesti.

Uzrok vazovagalne sinkope je u autonomnom živčanom sustavu. Kada dođe do disfunkcije živčanog sustava dolazi do pada broja otkucaja srca, spuštanja tlaka i proširenja krvnih žila. Sve to smanjuje dotok krvi u mozak koja donosi hranjive tvari i kisik. Zbog toga nastaje vrtoglavica i omaglica, a nerijetko i sinkopa. Ova vrsta sinkope se češće pojavljuje kod mladih ljudi do 13 godina te kod žena.

Mikcijska sinkopa

Mikcijska sinkopa karakteristična je kod muškaraca jer se događa pri mokrenju u stajaćem položaju. Do omaglice i gubitka svijesti može doći zbog naglog ustajanja iz kreveta zbog mokrenja. Naglo pražnjenje mokraćnog mjehura izazva proširenje krvnih žila i spuštanje krvnog tlaka što otežava dolazak krvi do mozga.
Slična pojava je i sinkopa izazvana kašljem koja se javlja kad se smanji količina krvi koja se vraća u srce u naporu. Ove vrste sinkope su karakteristične za starije osobe.

Kardiogena sinkopa

Ova vrsta sinkope nastaje zbog srčanih problema poput aritmije srca ili tromboze. Ona vrlo naglo i spontano počinje i završava. Do kardiogene sinkope mogu dovesti određena problematična kardiološka stanja poput usporenog i nepravilnog rada srca, koronarne bolesti, kardiomiopatije i slično.

Liječenje sinkope

S obzirom na to da sinkopa nije izdvojena poteškoća te joj je uzrok u drugim problemima, liječenje sinkope provodi se liječenjem i odstranjivanjem uzroka. Kod nekih slučajeva neće biti potrebno liječenje, no svakako je važno obratiti se liječniku ukoliko se događa kratkotrajni gubitak svijesti.

Nastanak sinkope se u nekim slučajevima može i prevenirati kroz brigu o zdravlju srca. Ovo su neki od savjeta za zdravije srce i organizam koji mogu pomoći u smanjivanju šanse za sinkopom:

  • kroz dan pijte mnogo tekućine jer ona pomaže radu srca
  • provjeravajte tlak, ako je visok promijenite prehranu i obratite se liječniku
  • ako imate nizak krvni tlak konzumirajte slanu hranu i puno tekućine
  • ne prejedajte se i smanjite suvišne kilograme
  • ako znate da ćete dugo stajati u narednom periodu, popijte oko pola litre vode prije toga
  • nemojte naglo ustajati
  • hodajte barem 10 tisuća koraka dnevno, krećite se i bavite se barem laganom tjelovježbom

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!