Suha koža kod beba: Uzrok, simptomi i kako tretirati ovaj neugodan problem?

Zdravlje 22. tra 202414:01 0 komentara
Pexels

Suha koža kod beba je prepoznatljiva po tome što je perutava i gruba na dodir te se najčešće pojavljuje na licu, stopalima, rukama te oko usana. Ovo stanje nije preozbiljno i lako se može držati pod kontrolom s nekoliko promjena u svakodnevnoj rutini.

Koža beba vrlo je tanka i nježna pa samim time brže gubi vlagu i podložnija je vanjskim utjecajima koji potom uzrokuju suhoću, osobito u zimskim mjesecima.

Suha koža kod beba je perutava, gruba na dodir ili ima tanke pukotine.

Uzrok suhe kože kod beba

Suhu kožu kod beba uglavnom uzrokuje nekoliko različitih čimbenika. Nekada će uzrok biti i više stvari, a to su najčešće:

– suhi zrak

– kupanje u pretoploj vodi

– predugo kupanje

– kupke, osobito one s dodanim mirisima

– sintetička odjeća

Razlika između suhe kože i ekcema

Suha koža kod beba obično ne predstavlja ozbiljan problem te se lako tretira i brzo prolazi. No, ponekad promjene koje nalikuju suhoj koži, zapravo mogu biti ekcemi i znak atopijskog dermatitisa.

Suha koža i ekcemi razlikuju se po tome što je ekcem zapravo upala te je crvenkast i nalikuje krasti, a oko njega se stvaraju sitni vodeni prištići koji pucaju.

Također, ekcemi se pojavljuju na mjestima koja nisu uobičajena za pojavu suhe kože poput tjemena, pregiba koljena i laktova te iza ušiju. Kao i kod suhe kože, ekcemi se pogoršavaju pod utjecajem hladnoće i suhog zraka, raznih šampona, omekšivača, sintetičke odjeće i sličnog.

Kako tretirati suhu kožu kod beba?

Suhu kožu kod beba je lako tretirati i to s tek nekoliko promjena u svakodnevnoj rutini.

Za početak, kada kupate bebu, važno je pripaziti na temperaturu vode i na to da nije pretopla, već mlaka. Također, ako koristite šampone i kupke pripazite na to da ne sadrže sapun i parfeme koji dodatno isušuju i iritiraju kožu.

Nakon kupanja, dijete je potrebno obrisati nježnim tapkanjem ručnika bez trljanja kože i namazati suha područja hipoalergenim losionom ili kremom bez mirisa i koji su namijenjeni isključivo bebama.

Osim rutine kupanja, potrebno je i:

– paziti da beba pije dovoljno tekućine, odnosno mlijeka

– prostorije ne grijati previše, između 20 i 22 stupnja je idealna temperatura

– koristiti ovlaživač prostora

– ne ostavljati kožu mokrom; odmah brisati slinu, što prije premotati pelenu i slično

– koristiti pamučnu i prozračnu odjeću

– prati odjeću deterdžentima namijenjenima za bebe

Kada se obratiti liječniku?

Suha koža kod beba generalno nije stanje zbog kojeg je potrebno konzultirati liječnika, ali ako primijetite da se suha područja šire, mijenjaju boju, postaju nalik ekcemima i izgledaju bolno, savjetuje se da se obratite pedijatru.

Pedijatar će vam tada prepisati određene lijekove koji su najčešće u obliku krema ili će vas uputiti dermatologu.

Zaključak

Suha koža kod beba se najčešće pojavljuje na licu, rukama, stopalima te oko usana i prepoznatljiva je po tome što je perutava, gruba na dodir te ima tanke pukotine.

Suhu kožu uglavnom uzrokuju hladnoća i suhi zrak, kupanje u pretoploj vodi, kupanje s gelovima koje u sebi imaju parfeme te sintetička odjeća. Ovo stanje kože nije ozbiljno i lako se tretira s nekoliko promjena u svakodnevnoj rutini njege beba.

Ponekad je moguće da je suhoća kože kod beba nešto ozbiljnija te se tada najvjerojatnije radi o ekcemima.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

PROČITAJTE JOŠ

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!