Kako nastaje potkožni prišt? Dajemo vam 6 trikova kako ga se riješiti u trenu

Zdravlje 15. lis 202017:22 > 17:35
Pixabay

Potkožni prišt je zapravo akna koja se razvila ispod površine kože. Iako ih drugi ne primjećuju, osoba koja ga ima osjeća tu bol te ga može napipati. Dobra vijest je što će ovakav prišt najčešće sam nestati, ali loša vijest je što to može potrajati i nekoliko dana do tjedana.

Najgore što možete napraviti je pokušati istisnuti potkožni prišt. Umjesto toga, koristite neki od sastojaka koji imate u kući kako biste ga se riješili.

Kako nastaje potkožni prišt?

Koža stvara uljne supstance koje se zovu sebum, a koje štite i vlaže kožu. Ako se luči previše sebuma ili se on pomiješa s prljavštinom, mrtvim stanicama kože ili bakterijama, pore se začepe i nastaje potkožni prišt.

Najčešće se nalaze na licu, vratu, leđima te na prsima.

Kako ga spriječiti?

Baš kao i bilo koji prišt i potkožni nastaje kao rezultat prljavštine na koži. Pravilna higijena može spriječiti nastanak potkožnog prišta, a evo i kako:

· ne koristite tuđe higijenske stvari kao što su britvice i ručnici

· mijenjajte često posteljinu, posebno jastučnice

· pazite da su vam ruke uvijek čiste kako se bakterije s ruku ne bi širile na lice

· lagano čistite lice jer ćete trljanjem samo sve pogoršati

· čistite lice tonikom ili sličnim sredstvom jednom do dva puta dnevno

Kako se riješiti potkožnog prišta?

Prije svega, važno je da nikada ne stišćete potkožni prišt jer time mogu nastati ranice i ožiljci kojih ćete se teško riješiti. Također, na ovaj način možete mrtve stanice kože i bakterije samo još dublje utisnuti u kožu, a to onda vodi do upale i još goreg stanja.

Topli oblozi

Probajte koristiti topli oblog. Pamučnu vatu namočite toplom vodom, ali ne prevrućom, i stavite na potkožni prišt. Držite tako pet do deset minuta. Radnju možete ponoviti i nekoliko puta dnevno. Ovime će se otvoriti pore, ali jednako tako će se i smanjiti neugodna bol koja često prati ovu tegobu.

Vrećica čaja

Topla vrećica čaja kamilice ili pak zelenog čaja ublažit će zahvaćeno područje, kao i upalu, a također će i olakšati bol.

Ulje čajevca

Ulje čajevca ima snažno antibakterijsko djelovanje. Kako ne biste dodatno iritirali kožu, pomiješajte ga kokosovim uljem, uljem jojobe ili pak maslinovim uljem i nanesite na prišt. Ponovite postupak dva puta dnevno.

Med

Baš kao i čajevac i med djeluje antibakterijsko te se koristi kod raznih problema s kožom. Uz pomoć meda riješit ćete se bakterija. Važno je samo da koristite domaći med, a ne onaj kupljen u trgovini. Namažite zahvaćeno područje preko noći i ujutro isperite.

Led

Led je odličan jer će ublažiti crvenilo ili bilo kakve iritacije. Stavite led u ručnik ili bilo koju čistu tkaninu, kao što je gaza i držite na zahvaćenom području pet minuta, zamijenite otopljeni led novim i ponovite postupak još jednom.

Pustite da se sam povuče

Potkožni prišt nije ugodna pojava, ali uz ove savjete ćete ga se jednostavno riješiti, a najjednostavnije je da ga samo pustite da se povuče.

Ipak, možda želite isprobati jedan od navedenih tretmana i skratiti si muku.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.