U Europu stigao novi virus, širi se ubodima insekata: Evo koji su simptomi

Svijet 14. kol 202415:46 0 komentara
OROV virus
Unsplash/ilustracija

Prvi put u Europi prijavljen je virus koji potječe od ljenjivaca, a šire ga mušice, potvrdili su dužnosnici.

Prema Europskom centru za kontrolu bolesti, u lipnju i srpnju u Europi je prijavljeno devetnaest uvezenih slučajeva OROV virusa, dvanaest ih je zabilježeno u Španjolskoj, pet u Italiji i dva u Njemačkoj, prenosi Independent.

Bolest se uglavnom širi ubodima insekata uključujući komarce i potječe od blijedo-grlih ljenjivaca, primata i ptica, piše tportal.

Simptomi virusa

OROV je arbovirusna bolest koju uzrokuje Oropouche virus, prema podacima WHO-a. OROV se može prenijeti na ljude primarno putem ugriza mušice Culicoides paraensis, koja se nalazi u šumovitim područjima i oko vodenih područja, ili određenih komaraca.

Sumnja se da virusna cirkulacija uključuje epidemijske i silvatične cikluse.

U silvatičkom ciklusu primati, ljenjivci i možda ptice su domaćini, dok u ciklusu epidemije, ljudi su domaćini, a OROV se prvenstveno prenosi ugrizom mušice Culicoides paraensis. Do danas nema dokaza o prijenosu OROV-a s čovjeka na čovjeka.

Simptomi bolesti slični su denga groznici i počinju između četiri do osam dana nakon infektivnog ugriza. Početak je iznenadan, obično s vrućicom, glavoboljom, ukočenosti zglobova, bolom, zimicom, a ponekad i dugotrajnom mučninom i povraćanjem, u trajanju pet do sedam dana. Teška klinička slika je rijetka, ali može rezultirati aseptičnim meningitisom.

Ne postoji antivirusno liječenje

Većina slučajeva se oporavi unutar sedam dana, međutim, kod nekih pacijenata oporavak može trajati tjednima. Ne postoji specifično antivirusno liječenje ili cjepivo za Oropouche virusnu bolest. ECDC je rekao da su smrtni ishodi izuzetno rijetki i da je oporavak od bolesti uobičajen.

Prema Lancetu, 25. srpnja u Brazilu su po prvi put prijavljena dva smrtna slučaja uzrokovana OROV virusom kod dviju mladih žena koje nisu imale nikakvih drugih zdravstvenih problema.

Ima li razloga za brigu?

Neki stručnjaci smatraju kako je ovo zabrinjavajuća situacija i razlog za uzbunu. Utvrđeno je da virus cirkulira u Srednjoj i Južnoj Americi te na Karibima, pa su epidemije virusa do sada prijavljene u nekoliko njihovih zemalja.

U 2024. godini zabilježena su posebna izbijanja u Brazilu, Boliviji, Kolumbiji, Peruu, a nedavno i na Kubi.

Točnije, između siječnja i sredine srpnja više od 8000 slučajeva zabilježeno je u ovim zemljama.

Koristiti osobne zaštitne mjere

Osamnaest slučajeva zabilježenih u Europi prijavilo je nedavno putovanje na Kubu, a jedan slučaj iz Italije otputovao je u Brazil.

Vjerojatnost zaraze za građane EU-a koji putuju ili borave u epidemijskim područjima, ECDC trenutačno ocjenjuje kao umjerenu zbog velikog broja slučajeva prijavljenih u Americi.

Europske vlasti savjetovale su ljudima koji putuju u rizična područja da koriste osobne zaštitne mjere kako bi smanjili rizik od ugriza, kako tijekom aktivnosti na otvorenom tako i u kućama što uključuje korištenje repelenata za insekte i nošenje košulja dugih rukava i duge hlače.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!