Upala živca u ramenu naziva se još i brahijalni neuritis, a kod ove upale su zahvaćeni živci koji upravljaju ramenom, rukama i dlanovima. Ovi živci tvore brahijalni pleksus koji se nalazi u vratu, a raspodjeljuje živce kroz ruke i leđa.
Upala živca u ramenu može nastati zbog oštećenja živaca, a može izazvati bol i nelagodu, kao i ograničenost pokreta. Tretira se lijekovima, vježbanjem ili operacijom.
Koje su vrste upale živca u ramenu?
Postoji akutni brahijalni neuritis koji se pojavljuje odjednom i nema posebnog uzroka, te upala živca koja nastaje kao posljedica ozljede brahijalnog pleksusa zbog prevelikog pritiska ili previše rastezanja.
Koji su simptomi upale živca u rukama?
Prvi simptom je bol koja na početku može biti nešto blaža, a s vremenom se pojačava i vodi do slabosti mišića te ograničenog pokreta ruke. Intenzitet boli ovisi od osobe do osobe, a može biti iznenadna koja se opisuje kao ubod noža ili tupa koja traje tjednima i u njezinom suzbijanju ne pomažu ni lijekovi protiv bolova. Bol se može pogoršavati s pomicanjem ramena ili bilo kakvim kretnjama ruke, a može se osjetiti u ramenu i gornjem dijelu ruke te u vratu. Osim boli javljaju se još neki simptomi:
- slabost ili paraliza ramena
- atrofija mišića
- ukočenost ili trnci u ruci ili ramenu
- kratkoća daha
- oslabljeni refleksi
Simptomi se uvijek pojavljuju samo na jednoj strani tijela, a u rijetkim slučajevima su zahvaćene obje strane. S vremenom se simptomi povlače, ali mogu trajati od nekoliko mjeseci do nekoliko godina.
Što uzrokuje upalu živca u rukama?
Uzrok najčešće nije poznat, ali ovu upalu živca češće imaju muškarci između 20 i 60 godina.
Kako se dijagnosticira upala živca u ramenu?
Upala živca u ramenu dijagnosticira se raznim testovima. Prije svega će liječnik pokušati pomicati vašu ruku kako bi vidio koliko je stanje ozbiljno i postoji li ograničenost pokreta, a testirat će i reflekse te osjet. Kod nekih ljudi lopatica na strani koja je zahvaćena može malo stršiti pa će to liječnik provjeriti.
Osim toga, kako bi se vidjelo pravo stanje, potrebno će biti napraviti CT, rendgen ili magnetsku rezonancu vrata i ramena, a može biti potrebna i elektromiografija kojom se ispituju živčani signali. Ovime će se otkriti uzrok problema.
Kako se liječi upala živca u rukama?
Ovo stanje se može liječiti lijekovima protiv bolova, hladnim oblozima, injekcijama kortikosteroida i fizikalnom terapijom te izvođenjem određenih vježbi, a nekada će biti potrebna i operacija.
Dakle, upala živca u rukama može nastati zbog ozljede ili oštećenih živaca, a u većini slučajeva se bol pojavljuje bez nekog uzroka. Glavni simptomi su bol, neugoda i ograničenost pokreta, a pregledom kod liječnika i daljnjim pretragama se može otkriti kakvo je pravo stanje te odrediti liječenje.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!