Modrice najčešće nastaju prilikom udarca koji uzrokuje ozljedu kože ili tkiva ispod kože. No, modrice se mogu pojaviti i kao znak određenih zdravstvenih problema.
Kako koža nije izvana oštećena, nećete vidjeti tzv. vanjsko krvarenje. Međutim, krvne žile ispod kože su oštećene i uzrokuju krvarenje. U početku modrica izgleda crveno ili ljubičasto, a kasnije postaje plava, zelena, smeđa ili žuta.
Hematologinja Dana Angelini navodi da je normalno vidjeti male modrice na rukama i nogama, ali da ničim izazvane modrice na trupu, leđima ili licu mogu biti uzrok nekih zdravstvenih problema.
Osim ozljeda, modrice mogu uzrokovati lijekovi poput aspirina, ibuprofena i antidepresiva, kao i razrjeđivači krvi.
Čak i određeni dodaci kao što su ginseng, ginko i riblje ulje mogu uzrokovati ovaj fenomen. Drugi mogući uzroci modrica su nedostatak vitamina B12, C ili K.
Također treba obratiti pozornost na poremećaj krvi poput tzv. Von Willebrandove bolesti, hemofilije ili drugog sličnog poremećaja zgrušavanja krvi. Osim toga, drastično uzimanje alkohola i pothranjenost mogu dovesti do modrica.
Posjet liječniku je neophodan ako modrice ne nestanu ni nakon sedam dana, ako se nalaze na dijelu tijela gdje je mala vjerojatnost ozljede i ako se stalno vraćaju.
Ukoliko vaš liječnik ne prepoznaje uzrok modrica, potrebno vas je uputiti na detaljnu analizu krvi, prenosi klix.ba.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!