Vrlo je teško otkriti lažne proizvode budući da se karakteristike meda razlikuju zbog izvora nektara, sezone berbe i geografskih razlika.
Sve više se povećavaju napori za suzbijanje lažnih proizvoda.
Znanstvenici sa Sveučilišta Cranfield u Ujedinjenom Kraljevstvu uspješno su testirali nove metode za utvrđivanje autentičnosti meda, čime su otvorili put za brza i precizna testiranja, prenosi Agroklub.
Gotova pola proizvoda – lažno
Med se, ističu, često krivotvori dodavanjem jeftinih šećernih sirupa. Kako navode, izvješće Europske komisije iz 2023. godine pokazalo je da je 46% od 147 testiranih uzoraka vjerojatno bilo pomiješano s jeftinim biljnim sirupima.
Naime, vrlo je teško otkriti lažne proizvode budući da se karakteristike meda razlikuju zbog izvora nektara, sezone berbe i geografskih razlika. Metode provjere autentičnosti su, objašnjavaju, skupe i vremenski zahtjevne. Stoga raste potreba za pouzdanim testiranjem i donošenjem novih pravila za borbu protiv prijevara.
Bez otvaranja staklenke
Istraživački projekt pod vodstvom dr. Marie Anastasiadi sa Sveučilišta Cranfield, u suradnji s Agencijom za standarde hrane i Vijećem za znanost i tehnologiju, koristio je specijaliziranu tehniku svjetlosne analize za otkrivanje lažnog meda bez otvaranja staklenke.
Uzorci meda iz Ujedinjenog Kraljevstva, obogaćeni sirupima od riže i šećerne repe, testirani su neinvazivnom tehnikom Ramanove spektroskopije. Ona je prvo razvijena za farmaceutsku i sigurnosnu dijagnostiku, a pokazala se vrlo preciznom u otkrivanju šećernih sirupa u ovoj namirnici. Znanstvenici su kombinirali SORS sa strojnim učenjem kako bi uspješno identificirali šećerne sirupe iz različitih biljnih izvora.
“Med je skup i tražen – i može biti meta prevaranata, zbog čega pravi proizvođači ostaju bez zarade, povjerenje potrošača se potkopava. Ova metoda je učinkovita, te je brz alat za identifikaciju sumnjivih uzoraka, što pomaže industriji da zaštiti potrošače i provjeri opskrbne lance”, objasnila je dr. Anastasiadi.
Ovaj je alat prijenosan i jednostavan za implementaciju, što ga čini idealnim za ispitivanje duž opskrbnog lanca.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare