Nova studija tvrdi da će prijenos virusa putem respiratornih kapljica biti izraženiji tijekom zimskih mjeseci. Studija objavljena u časopisu Nano Letters sugerira da bi trenutne protokole trebalo revidirati za nadolazeću zimu.
“Otkrili smo da u većini situacija kapljice putuju na veće udaljenosti od dva metra, koliko Centar za kontrolu i prevenciju bolesti navodi da je potrebno distancirati se da bi se zaštitili”, kazao je YanyingZhu, koautor studije.
U studiji se navodi da su u zatvorenim prostorima, kao što su ugradbeni hladnjaci, gdje su temperature niske, a vlaga visoka kako bi se svježe meso čuvalo, povećava se učinak prijenosa, navode znanstvenici.
Kazali su kako se u takvim okruženjima virus može dugo zadržati, a može biti zarazan “od nekoliko minuta do dulje od jednog dana u raznim okruženjima”, prenosi Business Line.
“Ovo je možda objašnjenje za one super-šireće događaje koji su zabilježeni u više tvornica za preradu mesa”, rekao je Zhu.
#related-news_0
Suprotno tome, vruća i suha klima pomaže u lakšem isparavanju kapljica. U takvim uvjetima, istraživači su rekli da isparene kapljice iza sebe ostavljaju sitne fragmente virus, te će se s aerosoliziranim virusnim česticama izbacivati govorom, kihanjem i kašljanjem.
“To su vrlo sitne čestice, obično manje od 10 mikrona. I mogu satima stajati u zraku, tako da ljudi mogu unijeti te čestice disanjem ”, rekao je vodeći autor studije LeiZhao.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.