Premda sve više prevladava osjećaj da ćemo se uskoro vratiti u normalu, više od godinu dana nakon proglašenja pandemije, stručnjaci upozoravaju da je cijepljenje jedini put prema tome, posebno u svjetlu novog istraživanja koje otkriva dugoročne posljedice obolijevanja od covida-19.
U najvećoj studiji o dugoročnim posljedicama covida-19 dosad, kako tvrde autori, znanstvenici sa Sveučilišta Washington u St. Louisu otkrili su da su osobe koje su preboljele covid-19, u puno većem riziku od smrti i zdravstvenih komplikacija u periodu od šest mejseci nakon dijagnoze, čak i ako su imali blagi oblik bolesti.
“Moramo misliti i na moguću zdravstenu krizu koju ovo može uzrokovati u idućim godinama”, rekao je dr. Sanjay Gupta za CNN.
Mnoge se zemlje bore s motivacijom građana na cijepljenje. Amerikanci imaju brojne kampanje, no i dalje se milijuni Amerikanaca ne žele cijepiti, a stručnjaci ističu da je potrebna puno veća razina cijepljenosti kako bismo mogli kontrolirati virus. Posljednje ankete pokazuju da će mladi ljudi prije odbiti cjepivo od starijih.
Studija iz Washingtona pokazuje ono što mnogi stručnjaci tvrde od prošle godine – ne želite oboljeti od covida-19.
Između jednog i šest mjeseci od dijagnoze pacijenti s covidom-19 imaju 60% veći rizik od smrti od pacijenata koji nikad nisu bili zaraženi koronavirusom. Pacijenti koji su preboljeli covid također imaju 20% šanse da će im u idućih šest mjeseci zatrebati medicinska pomoć zbog zdravstvenih komplikacija.
Nažalost, liječenje dugotrajnog covida je ograničeno i još uvijek se ne zna dovoljno o tome. Dobre vijesti su da osim što značajno smanjuje rizik od infekcije, cjepivo vjerojatno štiti i od dugotrajnih simptoma.
Gupta je istaknuo da još puno treba naučiti o virusu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare