Žene koje svojim bebama putem majčina mlijeka žele prenijeti zaštitna antitijela inducirana cjepivima protiv covida-19, trebale bi se odlučiti za ona na bazi glasničke RNK, podaci su objavljeni u ponedjeljak u časopisu JAMA Pediatrics.
Radi se o cjepivima tvrtke Moderna ili Pfizer/BioNTecha.
Za potrebe istraživanja, 124 mlade majke dojilje dale su 17 uzoraka mlijeka u razdoblju od 100 dana.
Dio ih je primio cjepivo na bazi glasničke RNK, a dio ih je cijepljen vektorskim cjepivom Johnson&Johnsona ili AstraZenece.
Znanstvenici su otkrili dvije vrste antitijela u uzorcima mlijeka – IgA antitijela i IgG antitijela, a smatra se da oba tipa imaju važnu ulogu u zaštiti dojenčadi.
Gotovo sve dojilje, njih 97 posto, koje su cijepljene objema dozama cjepiva na bazi glasničke RNK u mlijeku su imale detektabilna IgA antitijela.
Samo 39 posto dojilja u mlijeku je imalo spomenuta antitijela nakon dviju doza AstraZenecina cjepiva, odnosno njih 48 posto ih je IgA antitijela imalo nakon cijepljenja jednom dozom J&J cjepiva.
Sve žene koje su primile obje doze cjepiva Pfizer/BioNTecha, Moderne ili AstraZenece imale su i IgG antitijela, u usporedbi sa samo 28 posto onih koje su primile J&J cjepivo.
“Cjepiva protiv covida na bazi glasničke RNK optimalan su izbor za žene koje doje i svojoj dojenčadi žele prenijeti antitijela iz majčina mlijeka”, zaključili su stručnjaci.
Studiju su proveli znanstvenici Medicinskog centra Sveučilišta Rochester i Sveučilišta New York.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!