Pitajte bilo kojeg vlasnika kućnog ljubimca ima li njihov voljeni pratilac osobnost i najčešće ćete dobiti glasno "da", a sada i istraživači tigrova mogu to potvrditi - studija objavljena u srijedu otkriva da najveće mačke na svijetu imaju individualne karakterne crte.
Ponašanje 248 sibirskih tigrova, promatrano kroz test osobnosti, pokazalo je da ugrožene mačke imaju jedinstvene osobine koje utječu na njihov uspjeh u reprodukciji i preživljavanju, objavili su znanstvenici u časopisu Royal Society Open Science.
“Otkrili smo da se tigrovi vrlo individualno razlikuju i da ljudi, koji su radili s njima i dobro ih poznaju, vide njihove osobnosti”, rekla je za AFP koautorica Rosalind Arden s London School of Economics.
Znanstvenici su radi istraživanja osobina tigrova prilagodili često korišteni test za ljudske osobnosti kao što su samopouzdanje, iskrenost, napasnost i agresivnost i primijenili ih na dvije odvojene populacije tigrova držanih u poluzatočeništvu u Kini.
Upitnike s popisom od 70 indikatora osobnosti ispunili su veterinari i hranitelji koji svakodnevno rade s tigrovima.
Ukupni rezultati otkrili su da obje populacije tigrova pokazuju karakteristike koje spadaju u dvije sveobuhvatne kategorije osobnosti: veličanstvenost i postojanost.
Tigrovi koji su dobili više bodova za “veličanstvenost” bili su zdraviji, više su lovili životinje, više su jeli i parili se.
“Njihovi ljudski ocjenjivači smatrali su da imaju viši status u hijerarhiji tigrova”, navodi se u studiji.
Ali to što su neki tigrovi više surađivali i bili nježniji imalo je i evolucijske prednosti. “Postojaniji” tigrovi bili su nježniji, iskreniji i puni ljubavi.
Takve osobine mogu igrati ulogu u dvije do tri godine koje mladunci tigra ostaju sa svojim majkama i očevima.
Studija je otkrila vrlo malo razlika vezanih uz spol u osobnosti tigrova, a također je primijećeno i da očevi tigrovi sudjeluju u podizanju svojih mladih.
“Ugodno je vidjeti da ne morate biti dominantni, žestoki, natjecateljski i agresivni da biste uspjeli kao tigar”, rekla je Arden.
Slične studije koje su rasvjetljavale osobnost i mentalne sposobnosti primata pomogle su u njihovoj humanizaciji.
“Postoje dokazi da to, zapravo, poboljšava dobrobit životinja i očuvanje vrste”, dodala je Arden.
Sibirski tigrovi su ugroženi zbog krivolova i gubitka staništa.
Samo oko 500 ih je ostalo živjeti u divljini.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!