Predstavnici slovenskog Impola u pregledu tvornica TLM-a

Ekonomija 17. velj 201614:01 > 14:07
Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Predstavnici slovenskog Impola u srijedu su u Šibeniku obišli pogone tvrtki nekadašnje Tvornice lakih metala (TLM), a iz sindikata najavljuju da bi u četvrtak mogao biti potpisan sporazum o preuzimanju 250 milijuna kuna dugova TLM-ovih tvrtki.

Predsjednik Sindikata metalaca Hrvatske Zdravko Burazer za Hinu je kazao da će predstavnici Impola u četvrtak u Zagrebu potpisati sporazum kojim će preuzeti 250 milijuna kuna dugovanja TLM-ovih tvrtki, u prvom redu prema Jadranskoj banci, te će tako postati najveći TLM-ov vjerovnik, koji je sada u stečaju.

Burazer navodi kako je takvu informaciju čuo od čelnih ljudi Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka (DAB), koja je u listopadu lani pokrenula sanacijski postupak nad šibenskom Jadranskom bankom. On smatra da je aranžman Impola i TLM-a proceduralna stvar. Ukoliko se ovo obistini, kaže Burazer, Impol će se 9. ožujka pojaviti na sjednici skupštine TLM-ovih vjerovnika kao glavni vjerovnik. Za početak, pojasnio je Burazer, Impol bi do okončanja stečajnog postupka, te prije formalnog preuzimanja tvornice, trebao unajmiti pogone TLM-ovih tvornica, kako bi pokrenuo proizvodnju, koja je obustavljena krajem prošle godine, nakon što je u tvornici ponestalo sirovine, a vlasnik, ruski poduzetnik Igor Shamis je nije osigurao.

Impol je najavio proizvodnju od 100 tisuća tona godišnje, što znači i zapošljavanje minimalno 400 od 500 djelatnika koji su nedavno, u posljednjem krugu otkaza, završili na Zavodu za zapošljavanje, navodi Burazer. Podsjeća kako je TLM u najboljim godinama proizvodio oko 55.000 tona aluminijskih prerađevina godišnje, pa ocjenjuje da najava Impola samim time dobiva na težini. Predstavnici Impola trebali bi se susresti tijekom dana i sa županom Goranom Paukom.

Šibenski TLM već neko je vrijeme u iznimno teškoj situaciji, a sve je kulminiralo sredinom prošle godine, nakon što je TLM preuzeo ruski poduzetnik Igor Shamis, kada su zbog neisplate nekoliko plaća te prekidanja proizvodnje zbog pomanjkanja sirovine, na prosvjede izašli najprije radnici Tvornice prešanih proizvoda, a potom i radnici ostalih TLM-ovih tvrtki – Tvornice valjanih proizvoda i Adriala plus. Nakon toga pokrenut je stečajni postupak pri Trgovačkom sudu u Zadru nad svim trima tvrtkama zbog neisplate plaća i blokade računa dulje od 60 dana, a radnici su otpušteni. Ministar financija Zdravko Marić izjavio je kako misli da je rješenje za šibenski TLM blizu, odnosno da će za par dana sve biti dovršeno.

Odgovarajući na pitanja novinara nakon sjednice Vlade, Marić je u Banskim dvorima kazao da su se pojavili određeni prijedlozi rješenja problema TLM-a te da se “u medijima već spominju imena, odnosno ime potencijalnog ulagača”. Pritom je istaknuo da ne može potvrditi medijske napise kako je riječ o slovenskom ulagaču, jer osobno nije sudjelovao u razgovorima s njima. “Mislim da smo blizu rješenja i iskreno se nadam da ćemo sljedećih nekoliko dana to sve skupa i napraviti”, rekao je Marić, dodavši da problematiku TLM-a promatra i iz perspektive bankarskog sustava.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.