Udvostručenje udjela obnovljivih izvora energije na globalnoj razini na 36 posto do 2030. godine moglo bi uštedjeti svjetskom gospodarstvu do 4.200 milijardi dolara godišnje, pokazalo je istraživanje Međunarodne agencije za obnovljivu energiju (IRENA).
Obnovljivi izvori, poput vjetra i sunca, činili su 2014. oko 18 posto globalne potrošnje energije. Prema postojećim nacionalnim politikama, očekuje se da će se udio obnovljivih izvora do 2030. godine povećati na 21 posto.
Udvostručenje trenutnog udjela pomoglo bi u ostvarenju globalnog cilja ograničavanja porasta prosječne globalne temperature za 2 stupnja Celzija u odnosu na predindustrijske razine, koji je prošle godine dogovoren na summitu u Parizu.
U izvješću IRENA-e, međuvladine organizacije koja se fokusira na ostvarivanje potencijala obnovljivih izvora energije, navodi se da bi trošak udvostručenja udjela obnovljivih izvora do 2030. bio 290 milijardi dolara godišnje, a godišnja neto ušteda od smanjenja zagađenja i utjecaja štetnih emisija na ljudsko zdravlje i poljoprivredu između 1.200 i 4.200 milijardi dolara.
“Postizanje udvostručenja nije samo izvedivo, već i jeftinije nego da se ne provede. To će stvoriti više radnih mjesta, spasiti milijune života smanjenjem zagađenja zraka i utrti put ograničavanju rasta globalne temperature na dva stupnja kao što je dogovoreno u Parizu”, poručio je generalni direktor IRENA-e Adnan Amin u priopćenju.
U međuvremenu je Europska agencija za okoliš objavila da je udio obnovljivih izvora energije u Europskoj uniji porastao u 2014. na 15,2 posto, s 15 posto u 2013., kako pokazuju preliminarni podaci za 2014. godinu.