Sabol: Nikad u Hrvatskoj nije postojala ovakva aplikacija

Ekonomija 02. svi 201620:54 > 03. svi 2016 17:14
N1

Damir Sabol bio je gost emisije Pressing.

U budućnosti bi PhotoMath trebao postati proizvod koji bi trebao donositi prihode. Kakve su mogućnosti razvoja takvog proizvoda?

To je dobro pitanje. Edukacijsko tržište,, privatni tutoring je 100 milijardi težak biznis na svijetu. U 7 zemalja se nalazi 90 posto tog tržišta. Naša aplikacija trenutno daje rezultate i pomoć te objašnjava na koji se način došlo do rezultata i objašnjava postupak. Tu je veliki potencijal. Bila je to i kontroverza radi li se o alatu za varanje ili za učenje.

Bilo je puno napisa… Što mislite o tome?

Matematiku treba gledati drugačije. Cilj je naučiti djecu da razmišljaju i razumiju što gledaju. Mi možemo dati priliku da netko uči trenutno ono što ne razumije i što mu treba. Mislimo da je tu ogroman potencijal.

Vjeruju li investitori u to?

Interesa sigurno ima, ali to je teško područje za monetizirati. Postoji veliki novac unutra, ali on prolazi kroz ustaljene kanale. To su ipak djeca. Ne možemo na djeci temeljiti monetizaciju. Mi tome možemo dati ozbiljnu vrijednost.

Možete li zadržati trend brojki kakve imate sad?

Vjerujemo da možemo, inače ne bi radili na tome. Postajemo sve zahtjevniji proizvod.

Što možemo dalje očekivati?

Da PhotoMath može više, da bude korisniji. Ono što mi radimo sad jest da želimo umjesto 30 posto pokriti do 70 posto gradiva. Ponosni smo što imamo aplikaciju koja ima takvu kvalitetu. Nikad u Hrvatskoj nije bila ovakva aplikacija. Sad imamo potencijal doći do milijardu korisnika. Distribucija ide direktno prema krajnjim korisnicima. Imamo pristup do desetina milijuna korisnika i to se nikad nije dogodilo. Pričalo se i o elektroničkim knjigama, a mi smo shvatili da samo napravili elektroničku knjigu. Ona nije nešto što se lista, nego nešto što trenutno daje odgovor. Ja se nadam da ćemo imati 10 milijuna korisnika, ali neću špeklirati brojkama.

Vi ste i u odboru tvrtke koja se bavi metalurgijom. Kako to kombinirate?

To nije toliko različito. Da bi bio dobar u realnom životu, to je dosta drugačije, ali i dalje moraš biti i tehnološki napredan. To je jedna vrlo dobra tvrtka, vrlo dobro posluje. Međimurci su vrijedni i vrlo dobro posluju. To je vrlo solidna tvrtka i vidim da bi se tu mogla stvoriti još veća vrijednost. Nadam se da će se to i napraviti. Nije puno različito.

Kako je poslovati u Hrvatskoj?

Previše smo birokratizirani, poduzetnicima je teško poslovati. U Londonu se, primjerice, puno lakše posluje. Sve se radi povezano. Nema parafiskalnih nameta. Tamo porez funkcionira tako da se iz njega sve ostalo pokriva. Kod nas nije tako. Puno je jednostavnije poslovati vani.

Da možete mijenjati nešto u Hrvatskoj, što biste promijenili?

Ja se kao poduzetnik ne osjećam najbolje kad dobijem dopis od Porezne. Htio bih se dobro osjećati. Prvo bih htio da mi ga mailom pošalju, a ne u plavoj kuverti. Želio bih da se da poduzetnicima da normalno funkcioniraju.

Vaš proizvod koristi i američka policija?

Da. U Hrvatskoj još ne koriste, ali ima interesa. Međutim, lakše prodajemo u Americi. Imamo tehnologiju i oni to mogu isprobati i ako im se svidi, kupe. Uključuju je onda u svoje procese. Daju policajcima mobilne telefone s aplikacijom, putem koje skeniraju vozačku i izdaju kaznu. Odmah se uštedi vrijeme, koje se možda ne sviđa krajnjim korisnicima, ali funkcionira. Tako se može i za glasovanje koristiti. Amerika ima razvijene sustave, kod nas treba još prilagoditi, ali interesa ima.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.