Posljedice Brexita: Dobrodošli u Pariz, pravi je trenutak!

Ekonomija 07. srp 201618:12 > 18:21
REUTERS / RUSSELL BOYCE

Posljedice Brexita postaju očitije iz dana u dan. Francuski premijer pozvao je bankare, investitore i poduzetnike da se iz Londona presele u Pariz, od kojeg namjeravaju napraviti novi europski , pa i globalni financijski centar.

EU nije sretna zbog Brexita, ali sigurno neće dugo tugovati. A ima onih koji odavna znaju da im se tako otvara nova prilika. London će podizanjem zida prem EU teško zadržati ulogu globalnog financijskog centra kakvu ima danas – a Pariz se spremno nudi – ugrabiti njegovo mjesto.

“Dobrodošli u Pariz! Dobrodošli u Francusku! Dobrodošli! U jednoj riječi, sad je trenutak, više nego ikad, za doći u Francusku! Ovo je trenutak! Pariz vam želi dobrodošlicu! To je poruka koju danas želim poslati! Želimo zajedno sagraditi financijsku prijestolnicu budućnosti, napraviti Pariz glavnim gradom pametnih financija!”, izjavio je francuski premijer Manuel Valls.

Analitičari su do sada prednost davali Frankfurtu, iako kao relativno mali grad ne može ponuditi sve što može Pariz. Francuzi tvrde da su brojne prepreke koje su postojale za liberalnu ekonomiju u posljednjih 10 godina uklonili. Njemačka kancelarka pak ne pokazuje preveliko uzbuđenje oko Brexita – utjecaj na njemačko gospodarstvo, kaže, bit će ograničen.

“Isto tako mislim da će neizvjesnosti biti ograničene. Vjerujem da je naš posao, preostalih 27 zemalja članica EU-a, da poboljšamo ekonomsku kompetitivnost. A Velika Britanija do sada nije pripadala eurozoni, tako da se ni zadaće unutar eurozone nisu promijenile.”, kazala je Merkel.

Wall Street sinoć je ponovno zaključio s rastom, nakon što je FED objavio da će propustiti očekivano podizanje kamatnih stopa. Iako je nakon loma na dan referenduma zabilježen tjedan snažnog uzleta, Brexit i dalje zahtijeva oprez.

Ipak, kad gledaju u budućnost, Amerikanci više gledaju preko Pacifika nego preko Atlantika.

“Vjerujem da su američko-kineski najvažniji odnosi u 21. stoljeću. Ali kao i bilo koji drugi odnosi te veličine, oni imaju niz dimenzija, pa tako i područja u kojima možemo stvarno uvelike stvarno surađivati.”, kaže bivša američka državna tajnica Madeleine Albrigh.

London će i nakon Brexita ostati važan, dio njegove europske preuzet će Pariz i Frankfurt, ali na globalnoj razini na račun njega na važnosti bi mogli dobiti stalno rastući azijski financijski centri – poput Singapura i Šangaja.

Više pogledajte u prilogu Ivana Hrstića.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.