Cijene nafte padaju i izazivaju različite reakcije na tržištima i nacionalnim ekonomijama, neki profitiraju neki gube, u Hrvatskoj nas najviše veseli pad cijena derivata. Ministar Vrdoljak smatra da on može biti i veći ako distributeri smanje marže, a oni mu odgovaraju da su marže nikad manje i da jedino raste udio državnih nameta.
Pad cijena nafte na svjetskom tržištu ministarstvo gospodarstva želi što više vidjeti i na domaćem tržištu naftnih derivata. Stoga na svaki način želi spriječiti da se niža cijena nafte pretvori u veće marže.
“Mi smo liberalizirali tržište i želimo da tržište profunakcionira u punoj snazi ali ne na način da marže budu iznadprosjelčno regionalne i upozorene su tvrtke da ćemo to pratiti i u slučaju ekstramnih povećavanja cijena ministarstvo gospodarstva to neće dozvoliti nego će reaagirati sukladno zakonu i zaštiti svoje građane”, kaže ministar Vrdoljak.
Prema neslužbenim podacima iz ministarstva marže su, navodno, 20-ak posto više nego što su bile prije liberalizacije provedene prije desetak mjeseci. No trgovci tvrde – marže nisu visoke, dapače.
A kada bi marža i bila visoka, država je ta koja bi zadnja trebala prigovarati. Naime u strukturi cijene litre benzina sama sirova nafta uzme 30-ak posto, dobit firme i njena marža tek 12-13 posto, dok država kroz trošarine i porez uzme preko 50 posto cijene litre goriva. Pa se trgovci pitaju, ako je cijena previsoka zašto država ne bi smanjila trošarine po uzoru na Poljsku i tako s jedne strane snizi trošak građanima a s druge pojača stimulans gospodarstvu.
nače sve što država može učiniti kako bi kaznila trgovce radi previsokih marži jest propisivanje najviše razine cijena za pojedine naftne derivate, ali samo za razdoblje od najdulje 90 dana.