"SAD i Kina snažno podržavaju Inicijativu triju mora"

Ekonomija 25. kol 201609:29 > 09:45
N1

Jačanje suradnje 12 zemalja inicijative Jadran-Baltik-Crno more (BABS) u središtu je tradicionalnog, 11. vanjskopolitičkog skupa u Dubrovniku koji u četvrtak i petak okuplja predsjednike i ministre iz tih regija. Gost Novog dana bio je savjetnik predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, Mate Granić.

“Ovo je najsnažnija hrvatska politička i gospodarska inicijativa unutar EU-a. Na sastanku u New Yorku prošle godine predsjednica je prikazala svoju incijativu za povezivanje Baltika i Jadrana, a slična se rodila i u Poljskoj koja je uključivala i Crno more. Danas je to pretvoreno u Inicijativu tri mora. Ona ima cilj jačanja gospodarske suradnje, posebno na polju komunikacija, transporta i energetike, ali ima snažnu političku, ali i sigurnosnu dimenziju”, rekao je Granić te naglasio kako je riječ o neformalnoj inicijativi.

“Nema tajništva ni administracije, inicijativa stvara uvjete za realiziranje projekata, jačanje enrgetske nezavisnoti, boljih komunikacija, snažnije razvijanje koridora od sjevera do Jadranskog i Crnog mora i sigurno je puno lakše korištenje Europskih fondova, posebno strukturnih, prekograničnih i infrastrukturnih. Već sada ima pojedinačnih inicijativa i dogovora. Međutim, ovo je mjesto gdje dolaze mnogi poslovni ljudi, gospodarske komore. Oni će konkretno razgovarati, a na razini država je da podržavaju sve te poslovne inicijative”, priča Granić.

No, postoje i neke sigurnosne opasnosti.

“Tu su migrantska kriza, međunarodni terorizam i situacija u Ukrajini, koja je posebno bitna za ovu inicijativu. Sada se o migrantskoj krizi raspravlja unutar EU. Poznato je da postoje razlike unutar zemalja EU i sigurno je da je ovo mjesto vrlo korisno za konzultacije o tome. Sve konzultacije su legitimne, poput onih što ih vodi i Angela Merkel prije sastanka Europskog vijeća. Legitimno je da se vode i unutar inicijative tri mora. Sigurno da će unutar inicijative biti i bilateralnih razgovora”, rekao je Granić.

Incijativu podupiru SAD i Kina

Često se može čuti kako je ova inicijativa protuteža ruskom utjecaju.

“Ona se rodila u Hrvatskoj i u Poljskoj, a danas je zajednička inicijativa 12 zemalja. SAD i Kina su podržali ovu inicijativu i prisutni ovdje”, rekao je Granić.

Svoj je dolazak najprije najavio pa zatim otkazao i srbijanski premijer Aleksandar Vučić. Mate Granić smatra kako summit u Dubrovniku nije dobro mjesto za bilateralne razgovore.

“Ovo nije najbolje mjesto za susrete te vrste. Što se tiče deklaracije koju su predsjednica i srbijanski premiejr potpisali u Subotici, ona je dugoročno povijesnog karaktera i to je jedini način da se dijalogom osnaži jačanje Hrvatske unutar EU-a. Hrvatska će itekako znati zaštiti branitelje, riješiti pitanje nestalih i riješiti pitanje granice. Siguran sam da će predsjednica i nova hrvatska Vlada nakon izbora naći najbolji način za realizaciju svih točaka Deklaracije i nekih pitanja kojih ima dosta, ali nakon izbora”, rekao je Granić.

Na summitu u Duborovniku potpisat će se i memorandum o Jadransko-jonskom plinovodu.

“Za Hrvatsku je interes da s više strana može dobiti plin, energetska neovisnost je važna za svaku državu, a Hrvatska želi biti i čvorište za druge države. Naravno, gradnja LNG terminala svakako je jedna od situacija gdje se Hrvatska dodatno, snažno uključuje u plinski biznis”, rekao je Granić.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.