Nakon izlaganja guvernera središnje banke Nizozemske Klaasa Knota "Izazovi za ekonomsku politiku u europskoj (monetarnoj) uniji iz perspektive središnje banke" u zgradi HNB-a u Zagrebu, novinarima se obratio hrvatski guverner Boris Vujčić.
Komentirao je ohrabrujuće brojke koje zadnjih mjeseci svjedoče o oporavku hrvatskog gospodarstva, ali i upozorio da neće biti znatnijeg rasta BDP-a ako se ne riješi ključni problem.
“Da bi se značajnije digla stopa BDP-a, nužne su strukturne reforme, a to jedna situacija koja proizlazi iz političke ekonomije, i ako se to nije riješi, ne možemo očekivati više stope rasta BDP-a u budućnosti. Mislim da je to izuzetno važno i da se na to mora fokusirati buduća vlada, te da se rješenja ne traže tamo gdje ih nema. Onda ćemo ih zaista zaboraviti tražiti ondje gdje stvarno postoje”, kazao je guverner Vujčić.
Upitan misli li na monetarnu politiku, odgovorio je potvrdno i naveo da je monetarna politika uspjela smanjiti kamatne stope, ali da nije uspjela da iz toga proizađu veće stope inflacije, veća potrošnja i veći rast BDP-a, jer ona nije ograničavajući faktor.
“Ako pokušavate riješiti nešto što nije ograničavajući faktor za ekonomiju, zaboravljate rješavati ono što jest, a to su strukturne stvari odnosno reforme koje treba provoditi”, kazao je.
Vujčić je za takvu situaciju dao slikovito objašnjenje i ispričao je vic o Muji i Hasi. Mujo je Hasu zatekao kako navečer po dvorištu traži ključ. Na pitanje gdje ga je izgubio, odgovorio ja na drugoj strani vrta. A na pitanje zašto ga onda traži na krivom mjestu, Haso je odgovorio: “tu je svjetlo a tamo je mrak”.
“Čini mi se, kad slušamo predizbornu kampanju, da se radi upravo o tome”, kazao je guverner.
Istaknuo da je dobro što se u izbornoj kampanji povela rasprava o proračunu, ali, ističe, on u cijeloj priči nije najvažniji.
“Dobro da se o njemu raspravlja, ali on nije ključna stvar. Nije uzrok krize u EU bila loša fiskalna politika, već posljedica makroekonomskih i strukturnih problema koji su doveli do toga da deficiti porastu. Trebamo znati prepoznati gdje je problem”, kazao je.
Guverner je odgovorio na novinarsko pitanje o tečaju kune, koji bi po mišljenju nekih analitičara, u ovom mjesecu zbog turizma trebao biti viši.
“Tečaj je sezonski nešto ojačao jer imamo visoke devizne priljeve od sezone, kao i svake godine, pogotovo ove kada se očekuje rekordna sezona. Ali ne zaboravimo da je Hrvatska 2016. strukturno različita ekonomija nego je bila 2008. Sad imao suficit, a onda smo imali deficit, sada više izvozimo nego uvozimo. Zašto tečaj nije više ojačao? Pa zbog monetarne politike koja je ekspanzivna i koja je kreirala ogromni višak likvidnosti kune, to utječe na to da tečaj više ne apricira”, kazao je Vujčić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.