Čileanski dužnosnici optužili su Svjetsku banku (WB) da je u svojim izvješćima o regulativi poslovanja "Doing Business" više godina nepošteno tretirala tu državu.
Čileanski ministar vanjskih poslova Heraldo Munoz, reagirajući na intervju glavnog ekonomista Svjetske banke Paula Romera, poručio je na Twitteru da su ‘lažne vijesti postale lažne statistike’.
El BM debe no sólo aclarar sino estimar si "cambios metodologicos" afectaron inversiones en Chile. Ciertamente caída en ranking de Chile afectó su imagen internacional, lo cual resulta irremediable.
— Heraldo Muñoz (@HeraldoMunoz) January 14, 2018
Naime, Romer je izjavio da je moguće da se iz političkih razloga manipuliralo pokazateljima za Čile, a prikazujući pad uvjeta za poslovanje. Svjetska banka je, naime, pokrenula istragu.
U razgovoru za čilenski list El Mercurio, ekonomist Svjetske banke zadužen za rejtinge Augusto Lopez-Claros kazao je da je promjena metodologije ‘uvedena u transparentnom i otvorenom kontekstu’, zanijekavši bilo kakvu političku pristranost.
Gobierno pedirá investigación al Banco Mundial por supuesta alteración de estudio de competitividad “Doing Business” https://t.co/n67FpGn6h5 pic.twitter.com/L9R9DgRngN
— El Mercurio (@ElMercurio_cl) January 14, 2018
Čile trenutno zauzima 55. mjesto od 190 zemalja na godišnjoj ljestvici ‘Doing Business’ o konkurentnosti, a kada je socijalistička predsjednica Michele Bachelet 2014. godine preuzela dužnost, Čile se nalazio na 34. mjestu.
“Vrlo je zabrinjavajuće ono što se dogodilo s istraživanjem Svjetske banke o lakoći poslovanja”, rekla je Bachelet, čiji četverogodišnji mandat istječe u ožujku.
“Istraživanja rejtinga koja provode međunarodne organizacije moraju biti pouzdana, budući da utječu na ulaganja i razvoj zemlje”, naglasila je, zatraživši pokretanje istrage.
Munoz je pozvao Banku da “izračuna moguće gubitke u stranim ulaganjima zbog sumnji uzrokovanih slabijim mjestom u izvješću o konkurentnosti tijekom mandata predsjednice Bachelet”.
Na predsjedničkim izborima u Čileu prošlog mjeseca pobjedu je odnio konzervativni milijarder Sebastian Pinera, a glavni protukandidat mu je bio Alejandro Guillier, kojeg je podržavala i Bachelet, koja se nije mogla ponovno kandidirati zbog ograničenja broja mandata.
Pinera je podršku birača dijelom dobio upravo na obećanjima o rezanju birokracije i povećanju ulaganja.
Izvješće Svjetske banke “Doing Business” o regulativi poslovanja razmatra faktore kao što su lakoća pokretanja poslovanja, dobivanje kredita, plaćanje poreza i dobivanje građevinskih dozvola.
Kakve su posljedice po Hrvatsku?
Informacija je izazvala konsternaciju među ekonomistima i znanstvenom zajednicom diljem svijeta jer se države natječu kako bi se što bolje pozicionirale na toj rang ljestvici, a objave Doing Businessa u pravilu izazivaju i velik interes široke javnosti, podsjeća tportal.
Slovenski ekonomist i profesor Ekonomskog fakulteta u Ljubljani Jože Damjan upitao se što će sada reći svojim studentima s obzirom na to da upravo izvješća Doing Business koristi u svojim predavanjima na kolegiju Međunarodne konkurentnosti.
I use this ease of doing business index for my course in International competitiveness and for student papers. What should I tell them now? Don't trust any international competitiveness ranking anymore as it may be rigged?
— Joze P. Damijan (@jdamijan) January 14, 2018
U posljednjem izvješću o regulativi poslovanja među ukupno 190 zemalja, objavljenom lani krajem listopada, Hrvatska je zauzela 51. mjesto s pripadajućih 71,70 DTF bodova od maksimalnih 100. Godinu ranije zauzela je 43. mjesto, a skandal koji potresa Svjetsku banku dobrano dovodi u pitanje i tu poziciju.
Međutim vjerodostojnost rang ljestvice brani direktor Svjetske banke zadužen za izradu Doing Businessa, Augusto Lopez-Claros, koji tvrdi da su sve izmjene rezultat ”ekstenzivnih internih revizija i kako je Svjetska banka o njima izvijestila države članice. Preliminarne tranše novih prikupljenih podataka dane su na uvid kako bi ih se komentiralo, a cijeli proces je pokrenut u kontekstu transparentnosti i otvorenosti”.
S njime se ne slaže Romer, koji ukazuje na to da je osoblje Svjetske banke tijekom godina manipuliralo metodologijom određivanja ranga pojedinih država članica. Glavni ekonomist Svjetske banke istaknuo je kako će sada u fokusu biti promjene metodologije koje su imale učinak oštrog kažnjavanja Čilea tijekom vladavine Michelle Bachelet, predsjednice na odlasku.
Romer kaže da Svjetska banka počinje s procesom ispravljanja ranijih izvješća i ponovne objave rang liste bez metodoloških izmjene te je naglasio da ne može stati u obranu ”poštenja procesa koji su doveli do promjene metodologije”.
Vodstvo Svjetske banke podržalo je svog glavnog ekonomista u namjeri da se ponovno izračuna i objavi rejting država bez spornih metodoloških promjena. Svjetska banka je u svom priopćenju poručila kako ”u svojem istraživanju sve države tretira jednako, a indikatori i metodologija Doing Businessa nisu napravljeni s fokusom na samo jednu državu, već kako bi se općenito unaprijedila poslovna klima”.
U priopćenju se dodaje da će u svjetlu ‘zabrinutosti koje Romer iznio i predanosti Svjetske banke transparentnosti i poštenju provesti vanjsku reviziju indikatora Čilea u izvješću Doing Business”.
Inače, Romer se, podsjeća tportal, pridružio Svjetskoj banci u listopadu 2016. godine, došavši sa Sveučilišta New York te se i prije ovoga skandala sukobljavao s osobljem Svjetske banke pa je tako lani objavio interni dokument u kojem traži od ekonomista te institucije da svoja izvješća pišu jasnije i konciznije upozorivši da su izvješća pisana ”gotovo nekim drugim jezikom, semantički i gramatički, a postaju sve apstraktnija i udaljenija od stvarnog društvenog života”.