Američki dolar nezadrživo raste. Za sto eura još se sredinom prošle godine moglo dobiti blizu 140, a danas samo 105 dolara. Jak tečaj dolara osjeća se u i u Hrvatskoj. Psihološka granica od sedam kuna probijena je jučer, a sutra će za sto dolara trebati izdvojiti čak 720 kuna.
Što jak dolar znači za svjetsko gospodarstvo i kako će se odraziti na hrvatsko gospodarstvo objasnio je u Dnevniku N1 Hrvoje Stojić, direktor Odjela ekonomskih istraživanja Hypo banke. Za početak je komentirao je li realno očekivati da se u narednih mjesec, dva dolar izjednači po vrijednosti s eurom.
“Očekivanja su da bi u ovoj godini dolar mogao prerasti euro. To je bitno da europsko gospodarstvo izbjegne rizik od deflacije”, kazao je.
Upitan smatra li da jak dolar može oživjeti hrvatsku brodogradnju, odgovara da će se to zasigurno dogoditi te da će profitirati farmaceutska industrija te čitav niz malih firmi koje direktno posluju na američkom tržištu.
“Bitno je da izvoznici koji direktno posluju sa SAD-om imaju direktni pozitivni utjecaj po pitanju konkurentnosti. Mi svi imamo pozitivni utjecaj, veća je vjerojatnost da hrvatske firme koje posluju na EU tržištima imaju indirektne koristi”, dodaje.
Na upit hoće li profitirati i tradicionalne industrije, kaže da se događa jedan paralelni trend, a to je pad cijena sirovina, što pozitivno utječe na prehrambenu industriju u Hrvatskoj.
Na kraju je komentirao i hoće li rast dolara utjecati na kredite koje hrvatski građani imaju u eurima.
“Trebaju gledati odnos euro-kuna, tu nema značajnih fluktuacija. Komešanje na relaciji euro-dolar nema utjecaja na odnos euro-kuna”, zaključuje.