Dolar nezadrživo raste: U tri mjeseca skočio za osam posto

Ekonomija 06. lis 201409:55 > 10:12
N1

U posljednja tri mjeseca dolar je narastao osam posto, što je najveći skok od 2008. godine. Drugim riječima - tko je početkom srpnja kupio 1000 dolara, zaradio je čak petsto kuna! U odnosu na dolar potonule su sve vodeće svjetske valute, pa i euro.

Kada dolar oscilira nikome nije svejedno. Svjetska rezervna valuta korisiti se kod određivanja cijena gotovo svega što danas na tržištu postoji, pa je sukladno tome njegov uzlet snažno utjecao na sva financijska tržišta. Primjerice, naglo je pala vrijednost roba i valuta na tržištima u nastajanju. Rast tečaja američke valute je posljedica rasta potražnje za američkim proizvodima i uslugama, smatra ekonomski analitičar Damir Novotny te dodaje kako američka ekonomija doživljava novi ciklus ekonmskog rasta pa je sada potražnja za dolarom velika.

“Pogledajte samo što se događa na burzama. Dakle, velika je potražnja za vrijednosnicima denominiranima u dolaru. Dovoljan je samo jedan veliki IPO kao što je Alibaba koji je denominiran u dolarskoj valuti da potražnja za tom valutom bude velika”, kaže Novotny.

Jačanje dolara zabrinulo je prije svega mešetare naftom i naftnim prerađevinama, no na ruku im ide padanje cijene crnog zlata praćeno padom potražnje. Također, pojavile su se bojazni kako bi rast američke valute mogao negativno utjecati na izvoz najjače ekonomije svijeta i na vanjskotrgovinsku bilancu.

“Mnogo kapitalno-intenzivnih kompanija i velikih potrošačkih konglomerata neće prosperirati u okruženju snažnog dolara jer njihovi prihodi veoma ovise o ostatku svijeta. S padom prihoda smanjit će se i njihova dobit”, kaže George Peakers.

Kako sada stvari stoje, uspon dolara uopće nije naštetio američkom gospodarstvu, Kako navode analitičari, SAD proizvodi sve više vlastite energije i time umanjuje uvozne račune i trgovinski deficit. No, ono što je problem jest da snažniji dolar nije dobra vijest za tržišta u nastajanju jer su u takvom ozračju ulagači manje  spremni riskirati pa su skloniji ulagati u relativno sigurna i atraktivna razvijena tržišta, poput upravo SAD-a.