Vodafone: SAD mora podijeliti s Europom dokaze vezane uz Huawei

Ekonomija 25. velj 201914:27 > 14:29
Ilustracija

SAD treba podijeliti bilo kakve dokaze o Huaweiju s europskim vlastima kako bi mogli zauzeti zajedničko stajalište o tome mogu li koristiti tehnologiju te kineske kompanije u svojim telekomunikacijskim mrežama, izjavio je u ponedjeljak izvršni direktor Vodafonea Nick Read.

Huawei, najveći svjetski proizvođač telekomunikacijske opreme, pod velikim je nadzorom nakon što je SAD kazao svojim saveznicima da ne koriste njegovu tehnologiju zbog bojazni da je ona sredstvo kojim se Kina služi za špijunske operacije.

Uz švedsku tvrtku Ericsson i finsku Nokiju, ta je tvrtka jedna od najvećih svjetskih dobavljača opreme za mobilne mreže.

Izvršni direktor Vodafonea Nick Read rekao je u ponedjeljak na Svjetskom mobilnom kongresu u Barceloni da bi smanjenje broja dobavljača za mreže s tri na dva moglo naštetiti industriji i gospodarskom rastu.

Huawei u mobilnoj infrastrukturi Europe ima udjel od 28 posto, Ericsson 27 posto, a Nokija 23 posto.

“To je lijepa ravnoteža”, ocijenio je Read, dodavši da se tržište znatno mijenja ako se broj dobavljača smanji na dva te da nije toliko riječ o cijeni opreme već o potrebi zamjene golemih količina opreme za potrošače, a to bi odgodilo uspostavu 5G za dvije godine. Napomenuo je i da SAD nema taj problem jer ne koristi opremu Huaweija, pa ga manje brinu i implikacije njegovog isključenja iz tržišne utakmice.

„Moramo imati procjenu rizika utemeljenu na činjenicama. Ljudi trenutno govore stvari koje nisu utemeljene. Ne kažem da je to slučaj sa SAD-om jer ja se izravno s njima nisam susreo tako da nisam vidio kakve dokaze imaju, ali oni očito moraju pokazati dokaze odgovarajućim tijelima diljem Europe”, smatra Read.

Vodafone je prošlog mjeseca priopćio kako će zaustaviti uključivanje Huaweijeve opreme u svojim ključnim mrežama u Europi dok se vlade ne izjasne o bilo kakvim rizicima.

Huawei pod američkim pritiskom

Huawei je suočen s optužbama SAD-a i još nekih zapadnih zemalja da njegova oprema omogućuje Kini špijuniranje te da se ne bi trebala koristi u 5G mrežama, koje će nuditi veće brzine i mnoštvo novih usluga. Mnoge zemlje, uključujući Australiju, Novi Zeland i Japan početkom godine isključile su Huawei iz svojih 5G mreže, navodeći kao razlog zabrinutost za nacionalnu sigurnost

Huawei međutim opovrgava da njegova oprema predstavlja rizik za sigurnost.

Unatoč američkim naporima, u veljači je Reuters izvijestio o tome kako Njemačka nije spremna isključiti Huawei iz svoje 5G mreže te kako bi mogli izmijeniti zakone kako bi taj proizvođač i dalje mogao isporučivati svoju opremu.

Novozelandska premijerka Jacinda Ardern je također izjavila da bi Huawei mogao biti uključen u nacionalnu 5G mrežu u slučaju da može smanjiti zabrinutost vlade za nacionalnu sigurnost.

U međuvremenu je i britanska obavještajna služba zaključila da može upravljati sigurnosnim rizicima koje predstavlja korištenje Huaweijeve 5G opreme

„Ako su Britanci uvjereni da mogu spriječiti prijetnje nacionalnoj sigurnosti, onda i druge zemlje mogu svoju uvjeriti svoju javnost i američku administraciju da djeluju razborito kako bi omogućili svojim davateljima telekomunikacijskih usluga korištenje kineskih komponenti”, rekao je tada neimenovani izvor za novine.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram