Da su agencije sasvim drugi svijet, svjedoče i pravilnici o radnim mjestima, plaćama i nagradama koji važe za državnu agenciju HAKOM.
Oni nadziru telekomunikacije, ali i poštu i željezničke usluge. Primjerice, određuju tko smije koristiti od operatera koje frekvencije, brzinu interneta, krši li se zakon o poštanskim uslugama, kako se naplaćuju pozivi prema 060 brojevima ili daju subvencije za razvoj interneta. Imali su lani 177 zaposlenih.
Na njih su lani potrošili 43 milijuna, što znači da je u prosjeku jedan zaposleni stajao oko 20.000 kuna mjesečno sa svim dodatnim pravima, doprinosima i porezima. Sama prosječna bruto plaća je sad oko 12 tisuća kuna. Ako radnik umre, njegova obitelj dobiva četiri plaće, što bi bilo oko 48.000 kuna. Ako radnica rodi, dobiva dvije bruto plaće, a ako radnik izgubi člana obitelji poput roditelja, dobiva opet dvije bruto plaće.
Kada radnik ide u mirovinu, ima pravo na osam plaća što bi bilo oko 96.000 kuna. Ako radi 10 godina dobiva jednu bruto plaću jubilarne nagrade, a ako tko bude zaposlen 40 godina, četiri puta više.
Ako šef smatra da se zaposlenik u njihovoj stručnoj službi trudio, može dobiti 30 posto višu plaću jednom u tri mjeseca. Također može dobiti i nagradu ako je inovativan.
U slučaju da radnika premjeste na lošije plaćeno mjesto, ima pravo na plaću sa staroga. Sve to uz naravno plaćeni prekovremeni rad od 50 posto, a ako radi noću, sat je 40 posto viši. Tu su i darovi za djecu od oko 600 kuna pred Božić, ali i regres i božićnica. Regres ipak lani nisu isplatili zbog stanja u državi, 24 sata.