Rate kredita u eurima mogle bi rasti i do 2.000 kuna?

Ekonomija 17. tra 201511:54 > 11:56
Tanjug, AP/Jens Meyer

Referentna kamatna stopa euribor na povijesno je niskim razinama i predviđa se njegov rast. Hoće li zbog toga rasti i kamate kredita u eurima, u emisiji Poligraf Hrvatskog radija govorili su Slavko Linić, predsjednik Hrvatske udruge banaka Zoran Bohaček i ekonomski strateg HSLS-a Josip Budimir

Slavko Linić kazao je kako je kuna vrlo nestabilna valuta te da svi moraju biti zabrinuti. Smatra kako se vezano za kamate naredne tri do četiri godine ništa neće dogoditi, jer to nikome ne odgovara.

Građanima je poručio da se zadužuju samo u kunama ako je u pitanju dugoročni kredit,  a na Vladi je da riješi problem starih dugova.

Josip Budimir kazao je kako je za očekivati da euribor raste – kada se makroekonomski pokazatelji poboljšaju i kad naraste potražnja za kreditima. Banke bi morale voditi računa i o svojim potrošačima jer će se kamatne stope godišnje dići i do 10 posto i to potrošači neće moći podnijeti, naglasio je. ‘Građani trebaju kredite uzimati u onoj valuti u kojoj ostvaruju prihode’, dodao je.

Zoran Bohaček obrušio se na novi Zakon o potrošačkom kreditu – ‘Sve je prenapuhano. Euro nikad ne može biti CHF, radi se samo o kamati, a ne i o tečaju. Kamate su trenutačno vrlo blizu povijesnog minimuma, a novi zakon je loš jer su svi krediti vezani za samo jedan parametar.’

U emisiju se javio koordinator udruge Franak Denis Smajo. Kazao je kako je rizik kredita u eurima vrlo visok te da bi neke rate mogle narasti i do 2.000 kuna mjesečno. Za njega su problem fiksne marže – ekstra profit banaka, a ne euribor.

Podsjetimo, guverener Hrvatske narodne banke Boris Vujčić je javno upozorio na mogući rast rata kredita u eurima.