Inicijativa Glas poduzetnika od Vlade traži uvrštavanje šest mjera u svibanjski paket pomoći gospodarstvu, među kojima su ukidanje neporeznih nameta i obveznog članstva u komorama te trajno uvođenje plaćanja PDV-a po naplati računa.
Poduzetnici traže trajno ukidanje svih parafiskalnih nameta, uključujući uvođenje dobrovoljnog članstva u Hrvatskoj gospodarskoj komori i Hrvatskoj obrtničkoj komori te Hrvatskoj turističkoj zajednici.
Traže i trajno uvođenje plaćanja PDV-a po naplati, upozoravajući da je to sada privremena mjera do 20. lipnja, pa postoji opasnost da od tada krene naplata neovisno o tome da li će poduzetnik PDV naplatili ili ne, a to, kako navode, može biti ogroman problem mnogim poduzetnicima.
Sljedeći zahtjev Glasa poduzetnika je moratorij na kredite i leasinge od šest do 18 mjeseci ovisno o potrebi, uz kamate do najviše jedan posto, za sve ugrožene poduzetnike, obrtnike i građane.
Inicijativa predlaže i ulazak sezonskih obrtnika i radnika u paket mjera te dostupnost COVID 19 kredita malim iznajmljivačima.
Glas poduzetnika poziva i na “prestanak represije inspektora” ističući da Državni inspektorat mora biti prvenstveno savjetodavno, a tek onda represivno tijelo te da za sitne greške treba opominjati, a ne kažnjavati, uz razuman rok za ispravljanje greške.
Nevezano za svibanjske mjere, Glas poduzetnika traži da se što prije pokrene smanjivanje i reorganizaciji javne uprave i lokalne samouprave kao i smanjivanje poreznog i neporeznog opterećenja gospodarstva, a zalaže se i za potpunu transparentnost prihoda i rashoda svih tijela javne uprave i lokalne samouprave, te javnih poduzeća.
Poduzetnici traže i digitalizaciju i automatizacija procesa i servisa poduzetnika i građana te povećanje učinkovitosti i depolitizaciju pravosuđa.
“Novi zahtjevi vezani su uz sezonske radnike i obrtnike. Ovo je kombinacija mjera koje su bitne sad i onih koje moraju biti dugoročni ciljevi Hrvatske da budemo društvo za kvalitetan i pravedan život”, istaknuo je Hrvoje Bujas, predsjednik Glasa poduzetnika, za N1.
“Imamo podatak jednog vlasnika hotela u Vodicama koji nije platio komunalnu naknadu zbog čega mu je blokiran račun. Do 200 zaposlenih ljudi je u njegovim hotelima, pitanje je što će biti sa zaposlenicima. Želimo li gubiti hotele zbog komunalne naknade koja se mogla odgoditi? Svi hoteli, pogotovo u Dalmaciji rade po principu od Uskrsa do Nove godine”, dodao je.
Smatra da se brka za što su donesene Vladine mjere: “To je bilo za očuvanje radnih mjesta. Taj novac se isključivo isplaćuje zaposlenicima.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.