Na azijskim su burzama u četvrtak cijene dionica pale, kao i na Wall Streetu dan prije, jer se ulagači plaše drugog vala širenja koronavirusa, pa su splasnule nade u brzi oporavak gospodarstava.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 6,30 sati u minusu 0,75 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 1 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Singapuru, Južnoj Koreji, Hong Kongu i Australiji skliznule između 0,1 i 0,9 posto.
Nakon snažnog rasta početkom tjedna, jutros su azijske burze pod pritiskom, kao i jučer Wall Street.
Na najvećoj svjetskoj burzi Dow Jones i S&P 500 indeks pali su jer rastu zabrinutosti ulagača zbog snažnog rasta broja zaraženih koronavirusom u najmanje šest saveznih država SAD-a.
Pritom je u Oklahomi zabilježen rekordni skok broja novozaraženih, a snažnije nego prethodnih dana porastao je i broj novozaraženih u Kaliforniji, Teksasu, Floridi, Arizoni…
Zbog toga su američki terminski indeksi trenutno u minusu oko 1 posto, što znači da bi cijene dionica na Wall Streetu mogle pasti i na početku današnjeg trgovanja.
Ulagače zabrinjavaju i vijesti iz Pekinga u kojemu je u pet dana potvrđeno više od stotinu oboljelih. Zbog nove pojave koronavirusa, u zračnim lukama glavnog grada Kine otkazano je u srijedu više od tisuću letova, zatvoreni su neki dijelovi grada, kao i škole. Rastu i strahovanja od širenja na druge dijelove Kine.
„Veliki je udarac za tržišta da Kini prijeti drugi val, dok se još nedavno činilo da je uspješno savladala širenje virusa. Zabrinjava i rast broja novozaraženih u mnogim američkim saveznim državama”, kaže Norihiro Fujito, strateg u tvrtki Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities.
Zbog toga su splasnule nade u brzi oporavak gospodarstava od koronakrize.
„Sve ovo navodi na zaključak – što se više gospodarstva otvaraju, više je infekcija. Ulagači su se nadali da će se gospodarstvo brzo oporaviti u razdoblju od srpnja do rujna, no to sada više nije tako sigurno”, kaže Norihiro Fujito.
Jutros je objavljeno da je u Australiji u svibnju stopa nezaposlenosti porasla sa 6,4 na 7,1 posto, najvišu razinu od 2001. godine, jer je zbog paralize gospodarstva, izazvane pandemijom, bez posla ostalo oko 250 tisuća radnika.
Jutros je objavljeno i da je gospodarstvo Novog Zelanda u prvom tromjesečju palo 1,6 posto na kvartalnoj razini, što je najveći pad u 29 godina.
Očekuje se da će u tekućem tromjesečju BDP Novog Zelanda pasti i po većoj stopi i uroniti u recesiju, koja se definira kao pad gospodarstva dva kvartala zaredom.
Dolar blago ojačao, cijene nafte pale
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago porasla. Njegov indeks, koji prati kretanje američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 97,12 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 97,06 bodova.
Pritom je tečaj američke u odnosu na japansku valutu skliznuo s jučerašnjih 107,25 na 106,75 jena.
No, američka je valuta ojačala u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,1235 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1265 dolara.
A cijene su nafte, nakon jučerašnjeg rasta, jutros pale. Na američkom je tržištu cijena barela skliznula 1,9 posto, na 37,50 dolara, dok je na londonskom tržištu barel pojeftinio 1,4 posto, na 40,15 dolara.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.