HUP s ostalim ugostiteljskim i poslodavačkim udruženjima iznio je svoje prijedloge kompenzacijskih mjera kojima bi se amortizirao učinak zatvaranja poslovanja.
Na konferenciji su Damir Zorić, glavni direktor HUP-a, Marin Medak, predsjednik Nacionalne udruge ugostitelja, Franz Letica, predsjednik Udruženja ugostitelja Zagreb (pri HOK-u) i Hrvoje Bujas, predsjednik Udruge Glas poduzetnika.
Marin Medak smatra da se državne vlasti ne žele zadužiti da isplate ugostitelje jer onda ne bi mogli uvesti euro kako je planirano.
“Covid krediti su bili dobra mjera, ali se čekalo predugo, do 6 mjeseci”, rekao je, “a mi ne možemo čekati 6 mjeseci. Bez mogućnosti plaćanja davanja iz tih kredita.”
Kazao je što ugostitelji traže:
“Oslobođenje od svih obveza za vrijeme trajanja lockdowna, znač,i najam i plaćanja režija.”
Hrvoje Bujas, predsjednik Udruge Glas poduzetnika, također je postavio pola godine kao problem, ali nešto drugačije. Bujas je rekao da zaposlenici privatnog sektora nisu građani drugog reda, da su stavljeni pred zid:
“Ne vidi se svjetlo na kraju tunela, cijela ova priča može trajati dva tri četiri, možda šest mjeseci. Mi trebamo izdržati šest mjeseci.”
Mi moramo čuvati ne samo naše zdravlje, nego i naših obitelji i naših zaposlenika i radna mjesta, kazao je Bujas.
Postavio je pitanje kako to da se crkve ne zatvaraju, a zatvaraju se teretane i kasina:
“Možemo u crkvu, pa možemo i u fitness centre. Kazina, ista stvar”, kazao je.
“Većina ugostiteljskih objekata koje imaju grijalice i prostor vani, mogle bi naći modalitet rada”, rekao je.
#related-news_0
Bujas je poručio Vladi:
“Ili ćete s adekvatnim mjerama izaći sutra, već sutra, ili će se nažalost i broj nezaposlenih i opća kriza koja je tek pred vratima i duga zima koja je tek pred vratima, nastaviti.”
Pojasnio je da očekuju adekvatne mjere, koje će obuhvatiti sve koji imaju pad prometa od 50 posto naviše i nastavio:
“Ono što je bitno, ovdje sad vidite sve na jednom mjestu. Privatni sektor rekao je: ‘Dosta!’ I mi sad želimo čuvati naše zdravlje kao i svi ostali, a ne žele biti na prosjačkom štapu, ne na socijali od 4000 kuna. Ne! Izvolite gospodo platite ono što se adekvatno mora platiti, nadoknaditi kako bismo uspjeli nekako preživjeti, dočekali sljedeću sezonu s bilo kakvim optimizmom.”
Franc Letica je rekao da mu je “već i teško govoriti kad zna da već drugi put ove godine ide na prisilni godišnji odmor”:
“Ovaj prvi model, tražimo da porez plaćamo u iznosu od 5% na period od tri godine.”
Rekao je da je naknadu za radna mjesta apsolutno nužno nastaviti i do travnja 2021. godine. O tome istome nešto ranije govorio je Medak, argumentirajući da bi smanjenji PDV na 5 posto značio 1.4 milijarde u godini dana razlike. Rekao je da svi oni skupa imaju oko milijardu eura uloženih u svoje biznise. Pa kad bi ih propalo i samo pola, ustvrdio je, riječ je o pola milijarde eura, ili gotovo 4 milijarde kuna.
#related-news_0
Damir Zorić je rekao da su zahtjevi racionalni, da ne promišljaju samo od danas na sutra:
“Hrvatskoj konkurentne zemlje su već i ovakve mjere objavili. Zato mi je žao što se odmah nisu objavile i kompenzacijske mjere.”
Konkretno, oni su u svom prijedlogu naveli dva modela. Po prvom bi dobili PDV smanjen na 5% na tri godine i 13% poslije toga, nastavak isplate naknade za radna mjesta do travnja 2021., obeštećenje od 10 eura po metru četvornom najma za poslovni prostor, te covid kreditiranje uz državne potpore.
Po drugom modelu isplaćivala bi se naknada ne samo za radnike, nego i za dio neostvarenog prihoda u razmjernom odnosu na ostvareni prihod u prošloj godini. Dalje; oslobađanje od svih fiksnih obveza za vrijeme trajanja lockdowna na svim razinama vlasti (najamnine, komunalne naknade, komunalne usluge), smanjenje PDV-a i oslobađanje od parafiskalnih nameta.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.