Možemo rasti do 5 posto godišnje, ali treba provesti reforme

Ekonomija 28. kol 201518:28 > 18:29
N1

Gospodarstvo u drugom kvartalu ove godine raslo je iznad očekivanja, najviše izvoz, a oporavlja se čak i građevina. Vlada tvrdi - ovo je rezultat našeg rada. O ovoj temi razgovarali smo u Dnevniku s ekonomistom doktorom Žarkom Primorcem.

Najprije komentar ovog rasta, i vi ste se iznenadili?

‘Iznenađen sam visinom rasta, ali treba biti realan jer rast od 1,2 je manje značajan. No, to je ipak dobar znak i ovaj mali zamah treba iskoristiti.’

Vlada tvrdi da je riječ o snažnoj promjeni trenda, dok HDZ uzvraća da je ovo zanemarivo. Što vi kažete?

‘Prvo, ova stopa rasta je rezultat toga da se Europa ipak pomalo budi, pa je došlo do oporavka na europskom tržištu, a samim time i do rasta našeg izvoza. Drugo, čini se da su mjere koje je poduzela Vlada ipak malo djelovale.’

Raste osobna, ali i javna potrošnja. Što znače ta dva pokazatelja?

‘Psihološki pozitivno je da ljudi počinju malo više trošiti. No, kod rasta javne potrošnje treba biti jako oprezan jer nam može dovesti u nove probleme’.

Koliki bi – uz nastavak ovog trenda – mogao biti BDP na kraju ove godine?

‘U trećem tromjesječju će rasti još više zbog turizma, dok bi na kraju godine mogao biti negdje oko jedan posto.’

Što je potrebno da se odlijepimo s europskog dna, bolji smo samo od Rumunjske i Bugarske?

‘Mislim da Hrvatska ima potencijala svake vrste, i ljudski i tradicijski, rasti od četiri do pet posto godišnje. Treba provesti reforme o kojima godinama pričamo, ali nikako da ih provedemo’, zaključuje doktor Žarko Primorac.

Podsjetimo, Državni zavod za statistiku objavio je prvu procjenu tromjesečnoga bruto domaćeg proizvoda (BDP) za drugo tromjesečje 2015.

Prva procjena pokazuje da je tromjesečni BDP u drugom tromjesečju 2015. realno veći za 1,2 % u odnosu na isto tromjesečje 2014. godine, a što je više od očekivanja analitičara.

To je treće tromjesečje zaredom kako BDP raste, i to brže nego u prethodnom, kada je gospodarstvo ojačalo 0,5 posto na godišnjoj razini, što je označilo njegov izlazak iz šestogodišnje recesije.