Hrvatsko gospodarstvo i dalje pada. Europska komisija je povećala procjene pada gospodarstva u ovoj godini s prethodnih 0,6 na 0,7 posto, dok bi stopa nezaposlenosti mogla porasti s lanjskih 17,3 na 17,7 posto, ističu u Jesenskom ekonomskom izvještaju.
Europska komisija (EK) predviđa pad hrvatskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) za 0,7 posto u ovoj godini, dok bi sljedeće godine trebao blago rasti za 0,2 posto, što je također smanjena procjena u odnosu na prethodnu prognozu o rastu za 0,7 posto. U 2016. godini EK očekuje rast BDP-a za 1,1 posto.
“Nakon šest godina recesije, očekuje se da će Hrvatska sljedeće godine imati marginalno pozitivan rast, a oporavak investicija trebao bi potaknuti rast 2016. godine”, navodi se u izještaju EK.
Deficit bi ove godine trebao iznositi 5,6 posto BDP-a, dok je prošle godine iznosio 5,2 posto. Proračunski deficit bi, prema prognozama Komisije trebao sljedeće godine blago pasti na 5,5 posto, a 2016. godine ponovno se vratiti na 5,6 posto.
Najlošiji smo zbog slabog poslovnog okruženja, zaostataka u zdravstvu i obrazovanju
Komisija kao objašnjenja za loše prognoze navodi slabo poslovno okruženja i tržište rada. Iz EK upozoravaju na negativne fiskalne rizike poput nagomilanih zaostataka u zdravstvenom sektoru i mogućih dodatnih troškova u drugim sektorima, poput obrazovanja i prometa.
Razlozi lošem gospodarskom stanju leže i zbog postojanja negativnih rizici zbog nesigurnosti u domaćoj politici, posebice u vezi s fiskalnom konsolidacijom i odgađanja strukturnih reformi.
Povjerenik za ekonomska i financijska pitanja, oporezivanje i carine Pierre Moscovici objasnio je kako nema jednog i jednostavnog odgovora na izazove s kojima se suočava EU. “Moramo djelovati na tri fronta: trebamo jačati vjerodostojnu fiskalnu politiku, ambiciozne strukturne reforme i trebamo ulaganja, i javna i privatna. Svi moramo pretpostaviti naše odgovornosti, kako i u Bruxellesu, tako i u nacionalno te generirati veći rast i potaknuti zapošljavanje naših građana”, istaknuo je Moscovici.
Hrvatska ima najlošije prognoze od svih država članica, a najbolje ima Irska, koja ove godine očekuje rast od 4,6 posto.
U iščekivanju reakcije premijera Zorana Milanovića na ove crne prognoze, podsjećamo na to kako je najavljene investicije Europske unije u iznosu od 300 milijardi eura jučer analizirao Milanović. “Politika EU je zadnjih pet godina bila štednja po svaku cijenu. A svi stagniramo, čak i Njemačka”, istaknuo je.
Podsjećamo, Hrvatska je od početka ove godine u Postupku prekomjernog deficita (EDP) u okviru kojeg je predviđeno da će deficit ove godine biti 4,6 posto, sljedeće 3,5 posto, a 2016. 2,7 posto BDP-a.
“@ecfin: The economic forecasts for the #EU and #euroarea in one infographic! #ECForecasthttp://t.co/0SWdKLqP1vpic.twitter.com/OdIzoiy1wl
— Oļegs Barānovs (@OlegsBaranovs) November 4, 2014