Kašnjenje u formiranju vlade stvara i problem u nekim državnim kompanijama čijim upravama uskoro istječe mandat.
Zbog toga će Državni ured za upravljanje državnom imovinom, kako i u tvrtkama ne bi vladalo bezvlašće, predati prijedlog tehničkoj Vladi da se na nekoliko mjeseci produlji mandat tim upravama, a nakon čega će se krenuti u proces odabira uprava, o kojima više neće, kao do sada, odlučivati politika, nego će se birati putem tzv. head huntera.
Početkom 2016. godine istječe mandat upravama ili dijelu uprava Hrvatskih ceta, Janafa, HROTE, DAB-a, HEP-a, Fine, Ine…
Iako mnogi još sumnjaju da će nova vlada izbaciti politiku iz državnih tvrtki, izgleda da će teško imati izbora, s obzirom na to da je riječ o obećanju danom Europskoj komisiji i propisanom uredbom. Prema podacima EK, neefikasna javna kompanija košta u prosjeku godišnje 0,6 posto BDP-a, u našem slučaju oko dvije milijarde kuna, i izvorište je fiskalnih rizika. Ideju o stručnjacima u javnim i državnim tvrtkama imala je još vlada Jadranke Kosor, u izborima ih je obećavao HDZ, pa čak i optužio SDP da im je ukrao ideju.
Izgleda da su svi složni da tvrtke moraju voditi profesionalci. No, dovoljno je podsjetiti na smjenu čelnika ACI-ja prije dvije godine. Odabrao ga je tzv. head hunter, ali je vlada tvrdila da nije ispunio obećano. Ili odabir uprave u Zagrebačkom holdingu koji je provela tadašnja dogradonačelnica Sandra Švaljek, a koju je Milan Bandić prvom prilikom smijenio. Ipak, dio te uprave pozvan je u upravu HAC-ONC-a, koja je u stvari i jedna od rijetkih koju vode nepolitičke osobe.
Nakon što se upravama kojima istječe mandat produlji mandat na vjerojatno tri mjeseca, head hunter bi trebao odabrati nove, a to je posao koji traje do dva mjeseca. Tako bismo od sredine 2016., ako već ne bude stručne vlade, mogli imati stručne uprave, piše Večernji list.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.