Na većini azijskih burzi cijene su dionica u četvrtak porasle, dok je tečaj dolara pao, a trguje se oprezno zbog ukrajinske krize i neizvjesnosti u vezi kamatnih stopa u SAD-u.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,2 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks skliznuo 0,7 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu pale 0,1 posto. U Australiji, Šangaju i Južnoj Koreji porasle su, pak, između 0,2 i 1,2 posto.
Nikkei indeks pao je nakon što je objavljeno da je izvoz Japana u siječnju porastao za 9,6 posto na godišnjoj razini, što je znatno sporiji rast nego što se očekivalo.
S druge strane, australsku burzu podržao je podatak da je u siječnju broj zaposlenih porastao više od očekivanja, za 12.900 zaposlenih, dok je stopa nezaposlenosti ostala na 4,2 posto.
Na ostalim burzama vlada oprez, kao i na Wall Streetu dan prije, kada je Dow Jones indeks blago pao, a S&P 500 blago porastao.
Suzdržanost ulagača posljedica je neizvjesnosti u vezi povećanja ključnih kamatnih stopa Feda.
Jučer je objavljen zapisnik s posljednje sjednice čelnika središnje banke, koji nije dodatno uplašio ulagače.
I dalje se očekuje da će Fed već na idućoj sjednici povećati kamate, ali zapisnik je pokazao da nema dugoročnijih planova, nego da će se o kamatama odlučivati na svakoj idućoj sjednici.
To je ponešto umirilo ulagače, koje je ovih dana zabrinuo James Bullard, predsjednik ogranka Feda u St. Louisu, izjavama da bi do početka srpnja kamate trebalo povećati za cijeli postotni bod.
„Činjenica da Fed nije bio agresivniji nego što se očekivalo ponešto je podržala tržište. Ulagači su se plašili da je Bullardov stav rašireniji, no čini se da to nije tako”, kaže Lou Brien, strateg u tvrtki DRW Trading.
Ipak, to nije znatnije utjecalo na očekivanja. I dalje se procjenjuje da će Fed u ožujku povećati kamate vjerojatno za 0,5 postotnih bodova, a potom se očekuju još tri do četiri povećanja kamata u ovoj godini.
Svi posljednji podaci o rastu cijena proizvoda, potrošnje Amerikanaca i industrijske proizvodnje podržavaju tezu da Fed mora znatnije zaoštriti monetarnu politiku, nakon što je godinama labava monetarna politika podržavala oporavak gospodarstva od koronakrize i rast cijena dionica.
Ulagači prate i razvoj situacije oko Ukrajine. Premda su ponešto popustile napetosti između SAD-a i Rusije, Zapad i dalje poručuje da je moguća invazija Rusije na Ukrajinu.
Dolar oslabio, cijene nafte pale
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta pala.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 95,97 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 96,05 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 115,65 na 115,25 jena.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,1360 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1350 dolara.
Cijene su nafte, pak, pale nakon jučerašnjeg rasta. Na londonskom je tržištu cijena barela oslabila 0,73 posto, na 94,12 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,84 posto, na 92,87 dolara.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!