Azijski ulagači oprezni, dolar stagnira

Ekonomija 11. sij 202207:12 0 komentara
Behrouz MEHRI / AFP

Na azijskim se burzama u utorak trguje oprezno, kao i dan prije, dok ulagači prate širenje omikrona u svijetu i čekaju više vijesti o skorašnjem povećanju kamatnih stopa američke središnje banke.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,3 posto.

Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks skliznuo 0,8 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Šangaju i Australiji pale između 0,1 i 0,8 posto. U Hong Kongu su, pak, porasle 0,1 posto.

Suzdržanost ulagača posljedica je brzog širenja omikron varijante koronavirusa u svijetu, što bi moglo usporiti oporavak gospodarstava.

Uz to, bliži se povećanje ključnih kamatnih stopa u SAD-u kako bi se suzbila inflacija.

To već danima pritišće Wall Street, pa su jučer Dow Jones i S&P 500 indeks dodatno oslabili, dok je Nasdaq uspio blago porasti.

Veći dio dana indeksi su proveli duboko u negativnom području, da bi pred kraj sastanka nadoknadili dio gubitaka.

Nasdaq je, primjerice, tijekom trgovanja bio u minusu čak 3 posto, da bi dan završio s blagim dobitkom.

Paul Nolte, portfelj menadžer u tvrtki Kingsview Investment Management, kaže da je to posljedica kupnje dijela ulagača, nakon što su procijenili da su cijene pojedinih dionica pale preduboko.

„Neke tehnološke dionice pale su između 5 i 10 posto, pa i više, stoga neki ulagači procjenjuju da je dobra prilika za kupnju”, kaže Nolte.

Znatne oscilacije posljedica su nesigurnosti na tržištu jer bi zbog visoke inflacije Fed uskoro mogao početi povećavati ključne kamatne stope, što znači da se razdoblje jeftinog novca bliži kraju.

Sada se očekuje da bi Fed već u ožujku mogao povećati ključne kamate za 0,25 postotnih bodova, a potom još u dva navrata do kraja godine.

Još donedavno analitičari su procjenjivali da bi američka središnja banka mogla početi povećavati cijenu novca tek u drugom polugodištu.

No, inflacija je u SAD-u dosegnula razine kakve nisu viđene desetljećima i čini se da predstavlja sve veći rizik.

Stoga se s nestrpljenjem očekuje izvješće o potrošačkim cijenama, koje će biti objavljeno u srijedu.

Analitičari procjenjuju da su potrošačke cijene na godišnjoj razini u prosincu porasle više od 7 posto, a da je temeljna stopa inflacije, koja ne uključuje cijene hrane i energije, dosegnula 5,4 posto, najvišu razinu posljednjih desetljeća.

Dolar stagnira, cijene nafte porasle

A na valutnim tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta stagnira.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 95,88 bodova, kao i jučer u ovo doba.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 115,80 na 115,30 jena.

Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,1345 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1335 dolara.

Cijene su nafte, pak, nadoknadile dio jučerašnjih gubitaka. Na londonskom je tržištu cijena barela jutros porasla 0,40 posto, na 81,20 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,60 posto, na 78,70 dolara.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!