Sjeverni tok 1 trebao je proraditi ove subote (3. rujan), ali od toga nema ništa. U Rusiji se izgovaraju kvarovima, u Berlinu im ne vjeruju. Njemačka se sprema za zimu bez ruskog plina.
Plin i dalje ne teče Sjevernim tokom 1 koji direktno spaja Rusiju i Njemačku. Prema priopćenju Gazproma, u čije se razloge u Njemačkoj otvoreno sumnja, razlog je curenje nafte u jednom kompresoru za plin.
Objavljene su doduše fotografije koje bi trebale ilustrirati problem u kompresorskoj stanci Portovaja kod Sankt Peterburg.
“Transport plina kroz Sjeverni tok 1 bit će potpuno obustavljen do otklanjanja nedostataka”, priopćeno je iz Gazproma u petak, pri čemu se koncern poziva na odluku ruske nadzorne institucije.
No za riječ su se odmah javili iz Siemensa, njemačke firme koja proizvodi turbine i komponente za ovaj plinovod. “Takva dijagnoza”, kažu iz Seimensa, misleći na curenje u kompresoru, “ne predstavlja tehnički razlog za obustavu rada”. Oni ukazuju da u Portovaji ima dovoljno drugih turbina te da plin ka Njemačkoj može teći nesmetano.
U Berlinu gotovo otvoreno kažu da je u pitanju političko zavrtanje ventila pod lošim izgovorima. U međuvremenu je Gazprom najavio da će malo povećati transport plina preko plinovoda koji prolaze kroz Ukrajinu.
Postepeno zavrtanje ventila
Do sredine lipnja Gazprom je još isporučivao količine koje su koristile otprilike tri četvrtine maksimalnog kapaciteta plinovoda. To je potom naglo smanjeno na tridesetak posto, a onda – poslije redovnog godišnjeg održavanja u srpnju – na svega petnaestak posto.
Sada plin više uopće ne teče, i ne zna se hoće li će opet i kada.
Uprkos “nepouzdanosti Rusije”, Njemačka će imati sigurnu opskrbu, rekla je jedna glasogovornica Ministarstva ekonomije u Berlinu i dodala da se nastavljaju mjere za jačanje nezavisnosti od ruskih energenata.
“Zbog toga smo sada u bitno boljem položaju nego prije nekoliko mjeseci”, rekla je ona.
Slično je na Twitteru napisao Klaus Müller, šef njemačke Agencije za mreže zadužene za energetiku. “S obzirom na odluku da se do daljnjeg ne isporučuje plin kroz Sjeverni tok 1, na značaju dobivaju LNG terminali, stanje u skladištima plina i potreba da se značajno štedi”.
“Dobro da je Njemačka u međuvremenu bolje pripremljena, sada je na ispitu svatko od nas“, dodao je Müller, misleći na preporuke da se štede energenti.
Prije rata u Ukrajini je Njemačka preko polovice svojih potreba za plinom pokrivala uvozom iz Rusije.
U ponedeljak (29. kolovoz) je iz te zemlje stiglo svega 348 gigavat-sati plina, dok se iz Norveške, Nizozemske i Belgije dnevno uveze 2.900 gigavat-sati.
Njemačka skladišta su popunjena s 84,3 posto, što znači da je zapravo već ispunjena zakonska obveza da do listopada popunjenost bude najmanje 85 posto. U studenom bi popunjenost trebala biti 95 posto.
Paket štednje
No za relativno mirnu zimu – premda s paprenim cijenama posebno za one koji se griju na plin – potrebne su i uštede.
Od početka rujna je na snazi paket mjera koji pogađa prije svega javne i administrativne zgrade. Tamo je minimalna dopuštena temperatura u kancelarijama sada 19 umjesto 20 stupnjeva, u gradskim bazenima ili sportskim dvoranama nema više tople vode za tuširanje. Spomenici, trgovi i zgrade neće više biti osvijetljeni radi estetike.
Neke mjere pogađaju i privatnike. Tako butici i prodavaonice neće smjeti držati otvorena vrata cijelo vrijeme, svjetleće reklame se gase u 22 h, a zabranjeno je grijanje privatnih bazena.
No i ministar ekonomije i energetike Robert Habeck (Zeleni) kaže da te mjere znače svega 2-2,5 posto uštede i da su više simbolične.
“Nalazimo se u ekstremno ozbiljnoj situaciji“, kaže Anne-Sophie Corbeau iz Centra za globalnu i energetsku politiku na Sveučilištu Columbia. “Ljudi moraju shvatiti da je ovo ekonomski rat i tako se ponašati, umjesto što malodušno pokušavamo ponešto malo promijeniti”.
Vrijeme je, smatra ona, da „političari budu krajnje otvoreni prema građanima“ i kažu da je potrošnju plina potrebno drastično smanjiti. “Umjesto toga, oni putuju svijetom i traže dodatne zalihe plina. Ne fokusiraju se dovoljno na smanjenje potražnju“, dodaje Corbeau za DW.
Skupi topli stanovi
U Njemačkoj opada podrška za sankcije protiv Rusije ukoliko to dovodi do viših cijena posebno energenata. Doduše, i pod tim uvjetima tijesna većina (53 posto) i dalje podržava sankcije, pokazalo je istraživanje Deutschlandtrend.
No, građani vape za pomoći države u ovoj krizi, posebno pošto je istekao tromjesečni popust na gorivo i jeftina cijena gradskog i prigradskog prijevoza.
Potrošači već dobijaju dva do tri puta uvećane račune za plin, a na sve to od listopada dolazi i „doplata“ kojom država namjerava pomoći velikim obavljačima plina. Prema procjenama, prosječno domaćinstvo koje se grije na plin će samo na temelju te doplate godišnje trošiti oko 500 eura više.
S druge strane, svaki porezni obveznik bi s idućom plaćom trebao dobiti jednokratnih 300 eura državne pomoći zbog energetske situacije. Mnogi se boje da će to biti samo kap na vruć kamen.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!