Ruska invazija na Ukrajinu poslala je cijene hrane u nebo, a to se posebno odnosi na žitarice i biljna ulja. Budući da se čini da bi rat u Ukrajini mogao potrajati još barem nekoliko mjeseci, očekuje se da će cijene poljoprivrednih proizvoda ostati povišene sve do kraja godine, piše odjel za analize magazina The Economist, EIU, u osvrtu na utjecaj sukoba u Ukrajini na globalna robna tržišta.
Žitnica svijeta usred ratnog sukoba
Ukrajina i Rusija su vrlo važne izvoznice žitarica, budući da iz te dvije zemlje zajedno dolazi oko 30% pšenice na globalnom tržištu, zatim 17% kukuruza, i više od 50% ulja od suncokreta. Iz Ukrajine dolazi oko četvrtina cijelog uvoza žitarica i biljnih ulja koji stiže u Europsku uniju, te oko polovica uvoza kukuruza.
Otprilike dvije trećine ukrajinskog izvoza žitarica i tri četvrtine izvoza suncokretovog ulja napušta zemlju kroz luke na Crnom moru, od kojih su mnoge sada zbog rata zatvorene. Nadalje, 1. ožujka ove godine tri najveće kompanije za kontejnerski prijevoz na svijetu – Mediterranean Shipping Company (MSC) iz Švicarske, Maersk iz Danske, i CMA-CGM iz Francuske – privremeno su obustavile teretni promet s Rusijom, uslijed sankcija koje su uveli SAD i EU.
Globalne cijene poljoprivrednih proizvoda su zbog toga odletjele u nebo, i očekuje se da će ostati na visokim razinama dok god bude trajao sukob u Ukrajini. Takozvane futures obveznice – ugovori koji garantiraju otkup neke robe po unaprijed dogovorenoj cijeni i kojima se na burzama trguje – za pšenicu su početkom ovog mjeseca dosegnule najvišu cijenu u posljednjih 14 godina, nakon što je bojazan od produljenog ratovanja u Ukrajini potaknula panično kupovanje na svjetskim burzama robe.
Cijena otkupnih ugovora za kukuruz također je dosegnula povišenu razinu, a sličan efekt bio je i na cijene soje i biljnih ulja. Cijene palminog ulja su također oborile sve rekorde, jer trgovci hitno pokušavaju dogovoriti alternativne izvore ulja u vrijeme kad je zaustavljeno pristizanje novih pošiljki suncokretovog ulja.
Očekuje se da će se smetnje s opskrbom iz Ukrajine nastaviti, osobito zbog kopnenih ruta koje će također biti pogođene ratnim zbivanjima. Ceste će postati neprohodne zbog bombardiranja i blokada, a veliki kamioni će vjerojatno biti prenamijenjeni za vojne potrebe. Željeznička mreža će vrlo vjerojatno stradati i postati neupotrebljiva.
To će sve dodatno pogoršati situaciju na crnomorskoj obali, gdje će luke još mjesecima biti neupotrebljive. Više cijene žitarica i poremećen izvoz će se posljedično odraziti i na stočarstvo i na globalna tržišta mesom.
Nagli rast cijena osnovnih namirnica
Sukob u Ukrajini će se značajno odraziti na globalnu opskrbu žitaricama, pogotovo zbog već niskih zaliha. Rat će također utjecati i na predstojeću sjetvu u Ukrajini, što će onda dovesti do smanjene opskrbe sljedeće godine. Trgovci će potražiti alternativne izvore za nabavu žitarica, od velikih proizvođača u SAD-u, Indiji, i Argentini, ali svejedno će proći neko vrijeme prije nego što se opskrba iz takvih izvora poveća u dovoljnoj mjeri da se nadoknade gubici.
Očekuje se da će prosječna cijena žitarica porasti za gotovo 33% ove godine, i to nakon što su cijene već rasle 40% u 2021. godini. Cijene suncokretovog ulja bi također trebale nastaviti rasti u 2022. godini – umjesto da padnu, kako se očekivalo prije ruske invazije – i to nakon što su cijene već rasle za 60% prošle godine, piše The Economist.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!