Kakvo je stanje s robnim zalihama u Hrvatskoj?

Ekonomija 09. lip 202219:50 0 komentara
Luka Stanzl/PIXSELL

Državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja Ivo Milatić rekao je u četvrtak da je sada popunjenost Robnih zaliha 67 posto, a 2020. je bila 48 posto potsjetivši kako je ta godina bila posebno zahtjevna zbog potresa u Zagrebu i na Banovini te pandemije koronavirusa.

“Mi smo 2020. bili popunjeni 48 posto a sada smo popunjeni 67 posto”, rekao je Milatić tijekom saborske rasprave o Izvješću o stanju i upravljanju Robnim zalihama za 2020.

Milatić: Na zalihama ima i dovoljno ulja

Time je odgovorio na upit Suverenista Marijana Pavličeka koliko danas imamo više prehrambenih proizvoda na Robnim zalihama u odnosu na godinu ranije.

Milatić je, na upit Marine Opačak Bilić (Socijaldemokrati), rekao i da u Robnim zalihama ima 63.000 tona pšenice te 30.000 tona kukuruza.

VEZANE VIJESTI

“Vlada nam je dala nalog da kupimo još 10.000 tona pšenice i do 100.000 tona kukuruza. To ćemo sada kupiti po tržišnoj cijeni. Kukuruz i pšenica su burzovna roba i na natječaju se neće pojaviti niti jedna druga cijena nego ona burzovna toga momenta kada se ona bude plaćala i nabavljala”, rekao je.

Milatić je rekao i da su, po odluci Vlade, popunili četiri milijuna litara ulja kojeg su kupili na javnom natječaju. Izvijestio je da je ulje koštalo 15,9 kuna po litri što je, smatra, realna cijena koja je tada bila moguća. “Najskuplje ulje će biti ono kojega nema, a mi ga imamo dovoljno na zalihama”, rekao je Milatić odgovarajući Anki Mrak Taritaš (GLAS).

Podatak o nabavnoj cijeni ulja izazvao je nezadovoljstvo kod Marije Selak Raspudić (Klub Mosta) koja je rekla da su ulje u tako velikoj količini u veleprodaji platili više nego su ga građani platili “čak i u ovoj krizi na akcijama”. Maletić je negirao da neke proizvode nabavljaju po cijenama koje nisu realne. “I ja bih želio da smo ulje kupili po 13 kn, ali to nije bilo moguće”, dodao je.

Tijekom rasprave oporbeni klubovi upozoravali su da Robne zalihe nisu 2020. adekvatno reagirale za vrijeme potresa u Zagrebu i na Banovini te epidemije covida-19, ali su istaknuli da danas, zbog rata Ukrajini, treba razmišljati o dovoljnim količinama energenta i hrane u Robnim zalihama.

Podsjetivši kako su Hrvatski suverenosti sakupili dovoljan broj potpisa za raspravu o tom Izvješću, Vesna Vučemilović rekla je da je u sadašnjem trenutku to izuzetno važno kada se cijeli svijet suočava s energetskom i prehrambenom krizom.

Smatra da se godinama, kada su u pitanju Robne zalihe, ponaša neodgovorno iako su to poslovi od najvažnijeg državnog interesa jer se one koriste u doba rata, velikih prirodnih nepogoda ili neposredne ugroženosti.

Da nešto ne odgovara, ustvrdila je Vučemilović, bilo je jasno kada je Vlada na zatvorenoj sjednici 9. ožujka donijela odluku o obnavljanju robnih zaliha pšenice, kukuruza i ječma. Nakon toga, u travnju, pokrenuta je izvanredna nabava strateških roba te se, osim kukuruza i pšenice, nabavilo svinjsko meso i pureće meso, jaja, sjemenski kukuruz i ulje.

Selak Raspudić: Nabavljalo se pod oznakom tajnosti i mimo Zakona o javnoj nabavi

Selak Raspudić (Klub Mosta) upozorila je da je “do sada sve nabavljano pod oznakom tajnosti i mimo Zakona o javnoj nabavi” iako se, kaže, sada ide po javnoj nabavi. Osim ulja, po visokim cijenama se za Robne zalihe 2020. kupilo i 10 tona tjestenine po cijeni od 12 kuna po kilogramu, dodala je.

Uz to, i kilogram sira Gauda se za Civilnu zaštitu, u sklopu Ravnateljstva za robne zalihe, nabavio po cijeni od 80 kuna po kilogramu. Navela je i kako je za to dobila cinično objašnjenje da se nabavlja Gauda u listićima.

Selak Raspudić upozorila je kako nije izvršena pravilna kontrola na polovini mjesta onoga čega ima u Robnim zalihama.

Milatić joj je odgovorio da su ovih dana iskontrolirali svaku lokaciju i nisu nigdje našli da nedostaje niti jedan kilogram robe. Izvijestio je da u Robnim zalihama ima dovoljno naftnih derivata za 90 dana, a ima i 416.000 tona sirove nafte koja se može preraditi u rafinerijama.

Vezano uz cijenu tjestenine kazao je kako je njezina cijena 24 kume za kilogram u trgovini. “Javni je natječaj. Tjesteninu treba netko prodati, držati je na skladištu i zanavljati. Izvolite, tražite koga kog hoćete kada bude idući javni natječaj da se javi”, poručio je.

Anka Mrak Taritaš (Klub Centra i GLAS-a) apelirala je da se, zbog posljedica rata u Ukrajini, kroz rebalans proračuna koji će ,smatra, sigurno doći na jesen, osigura više novca da se Robne zalihe popune kako bi se dobila još veća sigurnost.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!