Ukupan broj zaposlenih osoba u industriji u travnju ove godine veći je za 0,1 posto u usporedbi s ožujkom, dok je u odnosu na travanj prošle godine manji za 0,7 posto, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).
Na godišnjoj razini statistika pokazuje najveći pad broja zaposlenih u pomoćnim uslužnim djelatnostima u rudarstvu, za 28,6 posto, proizvodnji koksa i rafiniranih naftnih proizvoda, za 23,6 posto, proizvodnji tekstila, za 13,5 posto te proizvodnji ostalih prijevoznih sredstava, za 12 posto.
Najveći rast broja zaposlenih na godišnjoj razini statistika registrira u proizvodnji računala te elektroničkih i optičkih proizvoda, za 8,1 posto, proizvodnji motornih vozila, prikolica i poluprikolica, za 6,3 posto, ostaloj prerađivačkoj industriji, za šest posto, proizvodnji metala, za 4,3 posto, proizvodnji osnovnih farmaceutskih proizvoda i farmaceutskih pripravaka, za 4,2 posto te proizvodnji električne opreme, za 3,4 posto.
Ukupna proizvodnost rada u industriji u prva četiri mjeseca ove godine u usporedbi s istim razdobljem lani veća je za devet posto.
Podaci o kretanju zaposlenosti u industriji na mjesečnoj razini, prema nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti, pokazuju najveći pad broja zaposlenih u proizvodnji duhanskih proizvoda, za 5,8 posto.
Najveći rast broja zaposlenih zabilježen je, pak, u proizvodnji koksa i rafiniranih naftnih proizvoda, za 3,7 posto.
Ukupan broj zaposlenih u industriji u prva je četiri mjeseca ove godine bio 1,6 posto manji nego u istom razdoblju lani.
Rekordni rast industrijske proizvodnje
Isto izvješće DZS-a pokazalo je i da je u travnju industrijska proizvodnja porasla peti mjesec zaredom, i to za rekordnih 17,3 posto na godišnjoj razini, što ukazuje na nastavak oporavka proizvodnje i cjelokupnog gospodarstva od koronakrize.
Nakon što je u prošloj godini zbog koronakrize industrijska proizvodnja pala za 3,4 posto, u prva četiri mjeseca ove godine porasla je 8,4 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!